Przypomnijmy, że we wrześniu doszło do katastrofy budowlanej w Łodzi. Pod kamienicą przy al. 1 Maja 23, która się zawaliła, pracowała maszyna TBM drążąca dwutorowy odcinek tunelu średnicowego. Najpierw na parterze jednego z lokali w oficynie zapadła się podłoga, następnie zawalił się fragment ściany, a dzień później runęła cała ściana budynku od podwórza. Na szczęście nikomu nic się nie stało, gdyż w związku z drążeniem tunelu mieszkańcy i tak zostali ewakuowani już wcześniej.


Przy okazji wznowienia pracy przez TBM poinformowano, że ostateczne decyzje dotyczące przyszłości prawej oficyny kamienicy przy al. 1 Maja 23 będą podjęte po wyjechaniu maszyny spod budynku, a także po wykonaniu rozbiórki oraz opracowaniu ekspertyz.

Tunel średnicowy w Łodzi

Będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km obiektu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o sumarycznej długości 4,5 km. Dwutorową część drąży maszyna TBM o imieniu Katarzyna z tarczą o średnicy 13 m, a jednotorową TBM Faustyna (8,8 m średnicy tarczy).

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI