Cały tunel średnicowy w Łodzi będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km obiektu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o sumarycznej długości 4,5 km.
Tunel średnicowy. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Dwutorową podziemną przeprawę wydrąży TBM o imieniu Katarzyna z tarczą o średnicy 13 m. Po dziewięciu miesiącach postoju maszyna ponownie wystartowała z budowanego przystanku Łódź Polesie. Plan zakłada, że na przystanek Łódź Śródmieście dotrze w grudniu br., a w styczniu 2025 r. wznowi prace, by w marcu zakończyć drążenie w komorze przy Dworcu Fabrycznym.
Zakończona właśnie przerwa w drążeniu wynikała z potrzeby wzmocnienia gruntu pod budynkami znajdującymi się na trasie tunelu. W tym zakresie najważniejsze jest wykonanie, na odcinku Łódź Polesie–Łódź Śródmieście–Łódź Fabryczna, 15 tzw. szachtów. Dotychczas Katarzyna wydrążyła około 1 km dwutorowego tunelu.
Mniejsza TBM, Faustyna z tarczą o średnicy 8,7 m, wybudowała już trzy z czterech jednotorowych przepraw, które Łódź Kaliską i Łódź Żabieniec połączą z dwutorowym tunelem głównym do Łodzi Fabrycznej. Aktualnie zakończyła drążenie obiektu o długości 748 m.
Fot. Paweł Dobosz/PKP PLK
Korzystanie z linii umożliwią trzy podziemne przystanki – Łódź Śródmieście (wykonano 54% prac) oraz Polesie (62%) i Koziny (59%). Zaawansowanie budowy całego tunelu średnicowego wynosi 67%.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.