Partnerzy portalu

Tunel średnicowy. Mniejsza TBM wydrążyła kolejny tunel

Opublikowano: 21-06-2024 (Aktualizacja: 28-06-2024) Źródło: MI

Cały tunel średnicowy w Łodzi będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km obiektu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o sumarycznej długości 4,5 km.


Tunel średnicowy. Fot. Ministerstwo Infrastruktury Tunel średnicowy. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Dwutorową podziemną przeprawę wydrąży TBM o imieniu Katarzyna z tarczą o średnicy 13 m. Po dziewięciu miesiącach postoju maszyna ponownie wystartowała z budowanego przystanku Łódź Polesie. Plan zakłada, że na przystanek Łódź Śródmieście dotrze w grudniu br., a w styczniu 2025 r. wznowi prace, by w marcu zakończyć drążenie w komorze przy Dworcu Fabrycznym.

Zakończona właśnie przerwa w drążeniu wynikała z potrzeby wzmocnienia gruntu pod budynkami znajdującymi się na trasie tunelu. W tym zakresie najważniejsze jest wykonanie, na odcinku Łódź Polesie–Łódź Śródmieście–Łódź Fabryczna, 15 tzw. szachtów. Dotychczas Katarzyna wydrążyła około 1 km dwutorowego tunelu.

Mniejsza TBM, Faustyna z tarczą o średnicy 8,7 m, wybudowała już trzy z czterech jednotorowych przepraw, które Łódź Kaliską i Łódź Żabieniec połączą z dwutorowym tunelem głównym do Łodzi Fabrycznej. Aktualnie zakończyła drążenie obiektu o długości 748 m.

Fot. Paweł Dobosz/PKP PLK Fot. Paweł Dobosz/PKP PLK

Korzystanie z linii umożliwią trzy podziemne przystanki – Łódź Śródmieście (wykonano 54% prac) oraz Polesie (62%) i Koziny (59%). Zaawansowanie budowy całego tunelu średnicowego wynosi 67%.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!