W połowie przyszłego roku rozpocząć ma się drążenie długiego na 3,8 km tunelu kolejowego pod Pisarzową w Małopolsce.
Najdłuższy tunel w Polsce zbuduje TBM z tarczą o średnicy 11 m. Fot. PKP PLK
Maszyna TBM z tarczą o średnicy 11 m, która zbuduje jednonitkowy podziemny obiekt, przeszła już testy i odbiory w fabryce w Changsha. Obecnie przygotowywana jest do transportu z Chin do Polski. Przewóz będzie odbywać się najpierw droga morską, a później lądową. Jak informuje nas Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, na potrzeby transportu TBM zostanie zdemontowana na około 90 części o łącznej masie przekraczającej 3600 ton.
Z kolei mniejsza TBM, która wydrąży równoległy do głównego tunel ewakuacyjny, dopłynęła już do Europy. Ładunek składa się z 36 elementów, ważących 600 ton. Główna część, czyli głowica tnąca, ma średnicę 4,8 m.
Generalny wykonawca przewiduje, iż obie maszyny na placu budowy znajdą się w ciągu najbliższego kwartału. Trasy przejazdów są już zaplanowane, obecnie trwają uzgodnienia szczegółów z zarządcami dróg, przy czym, jak wyjaśnia Piotr Hamarnik, ze względów bezpieczeństwa nie będą udostępniane do publicznej wiadomości.
Najdłuższy tunel w Polsce
Podziemny obiekt umożliwi poprowadzenie linii kolejowej Klęczany–Limanowa pod Pisarzową. Wlot do tunelu zaplanowano w Męcinie, a wylot w Mordarce (patrząc od Nowego Sącza). W Męcinie trwają już prace zarówno w zakresie portalu, jak i zaplecza dla TBM.
Po otwarciu będzie to najdłuższy tunel w Polsce wśród kolejowych i drogowych, choć warto podkreślić, że planowane są też dłuższe, m.in. kolejowy tunel w Łodzi dla CPK (4,6 km) oraz drogowy w ciągu zachodniej obwodnicy Szczecina (5 km).
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. Stąd rozpocznie się drążenie [ZDJĘCIA]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.