• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany. Roboty spawalnicze przyspieszają prace

Opublikowano: 29-07-2024 Źródło: Femern A/S

Do budowy segmentów najdłuższego tunelu zatapianego Dania–Niemcy potrzebne są duże ilości stali zbrojeniowej. Co tydzień to 1500 ton zbrojenia. Produkcja przyspieszyła po uruchomieniu dwóch robotów spawalniczych.


Produkcja stali zbrojeniowej dla segmentów tunelu zatapianego. Fot. Femern A/S Produkcja stali zbrojeniowej dla segmentów tunelu zatapianego. Fot. Femern A/S

Segmenty tunelu zatapianego Fehmarn Belt to żelbetowe konstrukcje odlewane na masywnych klatkach ze stali zbrojeniowej. Jej gięcie, cięcie i spawanie to jedno z najważniejszych zadań w przedsięwzięciu. Stalowy szkielet nadaje elementom wytrzymałość. Po uruchomieniu wszystkich linii produkcyjnych zapotrzebowanie na ten surowiec znacząco wzrosło.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

By sprostać potrzebom, w 2023 r. rozpoczęła się budowa hali do produkcji konstrukcji stalowych (Panel Factory). Zajmuje ona powierzchnię 13 tys. m2, 120 zatrudnionych pracuje na dwie zmiany. Zakład dostarcza tygodniowo 1500 ton przetworzonej stali na plac budowy. Zastosowano rozwiązania pozwalające na precyzyjne cięcie materiału. Ogranicza ono ilość generowanych odpadów i wzmacnia bezpieczeństwo dostaw dla projektu poprzez produkcję stalowych krat na wymiar i na żądanie.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Za pomocą dużych suwnic podnosi się i przemieszcza najcięższe elementy. Małe podnośniki ułatwiają pracownikom przenoszenie mniejszych elementów stalowych. Systemy wyciągowe usuwają toksyczne opary podczas prac spawalniczych.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

70% prac wykonują dwa roboty spawalnicze wspomagane przez magnetyczny dźwig, który podnosi jednorazowo do 5 ton stali. Ta jest dostarczana do zakładów prefabrykacji w postaci prętów o długości do 15 m i średnicy 32 mm. Dwa urządzenie to prototypy skonstruowane przez hiszpańską firmę DCM-Wire. Zwykle takich maszyn używa się do produkcji cienkich paneli na ogrodzenia. Na budowie tunelu zatapianego po raz pierwszy na świecie spawają stal zbrojeniową o znacznie większej grubości.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Tunel Dania–Niemcy o długości 18 km ma zostać otwarty w 2029 r. Będą w nim dwa tory kolejowe i autostrada.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany. Ruszyła seryjna produkcja segmentów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!