W minioną sobotę (25 lipca 2020 r), w trakcie budowy metra w Warszawie, natrafiono na bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. W razie wybuchu, zasięg rażenia mógłby osiągnąć 1,2 km. „Niemiecka bomba lotnicza SD250, znaleziona w pobliżu budowy II linii metra w Warszawie, została zneutralizowana na poligonie w Toruniu przez patrol saperski z 2. pułku saperów” – poinformowało potem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Akcja wydobycia niemieckiej bomby, o wadze 250 kg i długości 2 m, odbyła się w niedzielę (26 lipca 2020 r.).
Na warszawskim Bródnie w pobliżu budowy II linii metra, znaleziono 250-kilogramowy niewybuch z czasów II wojny światowej. Na miejscu przy bardzo skomplikowanej akcji wydobycia bomby pracują saperzy z 2 pułku inżynieryjnego. #saperzy pic.twitter.com/5Inq2PySPs
Wymagało to ewakuacji mieszkańców pobliskich bloków, przy ulicach: Rembielińskiej, Suwalskiej i Kondratowicza. W sumie to około 1500 osób.
Niemiecka bomba lotnicza SD250 znaleziona w pobliżu budowy II linii metra w Warszawie została zneutralizowana na poligonie w Toruniu przez patrol saperski z 2 pułku saperów. #saperzy pic.twitter.com/7PeszAqWdJ
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) July 26, 2020
Zdaniem saperów, z uwagi na miejsce położenia niewybuchu, była to jedna z najtrudniejszych tego typu akcji. Niewybuch był zespolony z betonem na wysokości 3 m i nie można było tam wjechać. Gdyby nie pomoc maszyn budowlanych, usunięcie pocisku byłoby bardzo skomplikowane – powiedział dowódca patrolu z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów st. sierż. Marcin Drozd.
Dziś po południu saperzy #WojskoPolskie na poligonie w #Toruń wysadzili 250-kilogramowy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony na budowie II linii metra w #Warszawa. #TakieJestWojskoPolskie
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) July 26, 2020
- - - @DGeneralneRSZ pic.twitter.com/4W7Wct72qp
Jak dodał st. sierż. Marcin Drozd, mieszkańców należało ewakuować, bo w przypadku ewentualnego wybuchu zasięg rażenia bomby lotniczej SD250 mógłby wynieść 1,2 km. Nie wiadomo, w wyniku jakiej operacji podczas II wojny światowej się tam znalazła, to raczej historycy powinni określić – wyjaśnił (cyt. za Polsat News).
Ewakuowani mieszkańcy do domów mogli zacząć wracać od godz. 13. Co ważne, ewakuację przeprowadzono przy zachowaniu reżimu sanitarnego: rozdawano maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące.
Przeczytaj także: Sensacyjne odkrycia na budowie metra w Warszawie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.