• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wydłużyła się II linia metra w Warszawie

Opublikowano: 04-07-2022 Źródło: ZTM Warszawa

Otwarto dwie stacje stołecznego metra – Ulrychów i Bemowo. Oba obiekty mają obsłużyć rocznie ponad 40 mln pasażerów. Bemowo to dziewiąta dzielnica Warszawy z dostępem do metra. Ze stacji Trocka dojazd do tego rejonu trwa mniej niż pół godziny.


W Warszawie otwarto stacje metra Ulrychów i Bemowo. Fot. UM Warszawa W Warszawie otwarto stacje metra Ulrychów i Bemowo. Fot. UM Warszawa
  • Przystanek Ulrychów ma długość 160 m i kubaturę 60 272 m3
  • Stacja Bemowo liczy 459 m, a jej wnętrze ma 224 586 m3
  • Dokończenie budowy II linii metra nie uzyskało wsparcia finansowego

Dwie nowe stacje metra

Przystanek Ulrychów przy ul. Górczewskiej wyróżnia się ścianami zatorowymi z patynowanej miedzi, które w wyniku utleniania stopniowo będą zmieniać kolor. Na stacji Bemowo, przy dzielnicowym ratuszu, ściany wykonano za stali kortenowskiej (takie są też na przystanku pl. Wilsona na I linii metra). Stopniowo przybiorą docelową, rdzawą barwę. Stropy obu obiektów pokryto miedzianymi kasetonami akustycznymi.


Stacja Ulrychów ma długość 160 m i kubaturę 60 272 m3. W przypadku Bemowa to odpowiednio 459 m i 224 586 m3. Za tym przystankiem znajdują się tory odstawcze. Po zakończeniu kolejnego etapu prac pociągi metra będą stąd jeździły w kierunku Karolina. Na odcinku powstała także wentylatornia szlakowa.

Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa

W rejonie nowych stacji posadzono 300 drzew (brzozy, platany klonolistne, lipy holenderskie, graby pospolite i dęby czerwone). Dodatkowo pojawiło się 20 tys. krzewów i ponad 1,6 tys. bylin na rabatach. Pawilony wyjść obudowano szkłem, a szyby windowe czerwoną cegłą.

Budowa od listopada 2018 r.

Wykonawcą tego odcinka metra jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. i Astaldi. Wartość przedsięwzięcia przekracza 959 mln zł, ale dofinansowanie ze środków unijnych pokryło niemal 70% kosztów. Umowę na budowę podpisano 15 listopada 2018 r. Tunele drążyły maszyny TBM Krystyna i Elisabetta. Średnia prędkość wyniosła 18 m na dobę. Pierwsza z drążnic w rekordowym dniu (20 września 2020 r.) pokonała 57,08 m układając 38 pierścieni obudowy tunelu.

Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa

Odrzucony wniosek o dofinansowanie ostatniego odcinka

W ramach II linii warszawskiego metra ma powstać jeszcze odcinek zachodni z trzema stacjami (Lazurowa, Chrzanów, Karolin) i stacją techniczno-postojową Karolin. W tym przypadku wniosek o dofinasowanie w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” został odrzucony przez Komisję Europejską (KE). Mimo zaawansowanego etapu wdrożenia nie otrzymał też wsparcia od polskich władz centralnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19.

Duże miasta walczę o wsparcie dla projektów transportowych

Dwanaście miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich przedstawiło rządowi i KE wspólne stanowisko w sprawie z zagwarantowania sprawiedliwego podziału środków na projekty z zakresu mobilności miejskiej na lata 2021–2027. Podkreślono w nim wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu projektów unijnych w zakresie transportu, w tym w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Unia postuluje, by przedsięwzięcia metropolitalne w tym zakresie traktować jako projekty pozakonkursowe – w szczególności szynowe prowadzące do przejścia na gospodarkę zeroemisyjną. Liczy też na podział środków według algorytmu, by uniknąć arbitralności w przyznawaniu funduszy unijnych. Uważa, że alokację funduszy unijnych należy zwiększyć przynajmniej do poziomu z lat 2014-2020 (około 2,3 mld euro), by nie spowalniać rozwoju systemów nowoczesnego transportu publicznego.

Przeczytaj także: Peru – w Limie TBM drąży drugą w mieście linię metra

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia