TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Delia wydrążyła w Limie, stolicy Peru, drugi odcinek II linii metra. Miasto z 10 mln mieszkańców ma tylko jedną, a potrzeby komunikacyjne rosną.
Fot. Webuild
TBM drąży tunel metra na głębokości 25–30 m. Powstająca linia ma połączyć Limę ze wschodnimi przedmieściami aż do dzielnicy ATE i z drugiej strony z założonym przez Francisca Pizarra w 1537 r. portem Callao. Będzie miała 27 km i 37 stacji. Jest budowana w trzech etapach, prace rozpoczęły się w 2021 r., ma być gotowa w 2026 r. W tym samym roku zostanie też uruchomiona linia 4 o długości 8 km z ośmioma stacjami, która przedłuży podziemne połączenie do portu lotniczego Jorga Cháveza.
Fot. Webuild
Na razie w Limie i Callao działa jedna linia o długości 35 km z 26 stacjami, przebiegająca przez stolicę z południa na północny-wschód na estakadach.
TBM Delia wraz z drugą maszyną wydrążą 17,5 km z 27-kilometrowej trasy. Obie mają tarcze o średnicy 10,27 m, długość pierwszej wynosi 112 m, a drugiej 150 m. Ich masy to około 1200 ton. Delia to imię pierwszej w Peru kobiety, która ukończyła studia z dyplomem inżyniera górnictwa. Pozostałe tunele zostaną wykonane nową austriacką metodą tunelowania NATM (w ten sposób jest budowany tunel na odcinku drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra).
Źródło: Metro de Lima
Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum przedsiębiorstw europejskich i lokalnych ze spółką Webuild Group jako liderem. Wartość inwestycji wynosi 2,75 mld euro i obejmuje także budowę linii 4. System transportowy będzie obsługiwał około 1 mln pasażerów dziennie (1200 pasażerów na pociąg), połączy 10 dzielnic, a przejazd całej trasy między Callao a ATE wyniesie 45 min. Teraz potrzeba na to 2 godz. 45 min.
Fot. Webuild
Obie linie będą miały 37 stacji, 36 szybów wentylacyjnych i dwie zajezdnie. Plan peruwiańskiego rządu zakłada sześć linii metra w Limie, a także modernizację sieci transportowej i infrastruktury kraju. W 2021 r. na te działania przeznaczono 7,5 mld euro, o 69% więcej niż rok wcześniej. W 2022 r. trend zostanie utrzymany – poza metrem zapowiedziano realizację nowych linii kolejowych oraz modernizację lotniska Chinchero. Inwestycje są niezbędne dla modernizacji kraju, ograniczenia emisji zanieczyszczeń i likwidacji zatorów komunikacyjnych.
Przeczytaj także: Łódź: wzrost kosztów budowy tunelu średnicowego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.