W Stuttgarcie, stolicy kraju związkowego Badenia-Wirtembergia w Niemczech, w ramach dużego projektu infrastrukturalnego powstanie blisko 10-kilometrowy tunel utworzony z dwóch bliźniaczych tub. Połączy on nowy podziemny dworzec kolejowy z lotniskiem.
Fot. Herrenknecht AG
Do pracy przy drążeniu tunelu zostanie zaangażowana maszyna TBM wyprodukowana przez niemiecką firmę Herrenknecht AG. Jest to urządzenie o długości 120 m, a średnica tarczy ma 10,82 m. TBM będzie pracować w warunkach geologicznych, w których występują m.in. piaskowce, margle, iły, gliny. W geologicznej strefie przejściowej roboty tunelowe zostaną wykonane tradycyjnymi metodami z zastosowaniem ładunków wybuchowych i koparek. Za prace tunelowe odpowiadać będzie konsorcjum, którego liderem jest firma Porr.
Kontrowersyjny projekt Suttgart 21 polega na zastąpieniu obecnego systemu kolejowego w mieście nowym układem transportowym, który wraz z nowym Stuttgart Hauptbahnhof zostanie w znacznym stopniu zbudowany pod powierzchnią terenu. Przebudowa centrum komunikacyjnego ma potrwać do roku 2019. Inwestorem przedsięwzięcia jest państwowa spółka kolejowa Deutche Bahn. Uroczystość związana z rozpoczęciem drążenia odbyła się 10 lipca.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.