Już niedługo w Paryżu rozpocznie się realizacja tunelowych odcinków Paris Grand Express. Pierwsza z 21 maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) została już zmontowana. M.in. dzięki niej powstanie aż 37,5 km tuneli nowej sieci transportowej stolicy Francji.
Grand Paris Express: pierwsza maszyna TBM gotowa do pracy. Fot. Société du Grand Paris
Na miejscu budowy (Champigny Plateau) udało się już zmontować pierwszą z 21 maszyn TBM, które będą wykorzystywane do drążenia kolejnych tuneli. Jest to maszyna firmy Herrenknecht, typu EPB (ang. Earth Pressure Balance). Średnica tarczy skrawającej wynosi 9,8 m, a długość całego zestawu maszynowego – ponad 100 m. Dzienny postęp drążenia oszacowano na około 12 m. Dystans, jaki ma do pokonania, to 2,2 km – pomiędzy Champigny a głównym tunelem południowego odcinka linii nr 15 (Villier-sur-Marne).
Aż 90% linii kolejowych Grand Paris Express znajdzie się pod ziemią, dlatego zamówiono aż 21 maszyn tunelujących z różnymi, dostosowanymi do warunków geologicznych (na trasie tunelowej znajdują się grunty miękkie, niejednorodne, piasek, margiel, wapień, glina, kreda, różne skały osadowe, piargi), tarczami skrawającymi, w tym 12 firmy Herrenknecht: pięć typu EPB o średnicy 9,8 m, dwie typu EPB o średnicy 8,9 m, dwie typu multi-mode o średnicy 9,8 m, jedną typu multi-mode o średnicy 7,71 m, jedną typu EPB o średnicy 9,84 m oraz jedną typu EPB o średnicy 9,8 m.
Pierwszą TBM transportowano z fabryki w Schwanau do Paryża niemal dwa miesiące. W dzień św. Barbary, patronki górników, tj. 4 grudnia (ubiegłego roku), na Champigny Plateau pojawiła się tarcza maszyny, a ostatnie jej części dotarły na miejsce pod koniec stycznia br.
Na powyższym filmie widać prace przygotowawcze i transport maszyny TBM, poniżej zaś znajduje się krótszy materiał, pokazujący maszynę w innych ujęciach.
Zapraszamy również do obejrzenia galerii z montażu maszyny; na zdjęciach doskonale widać nie tylko rozmiary maszyny, ale też to, z jaką uwagą i ostrożnością należało ją montować. Inwestor, Société du Grand Paris, pokazał również mały model tej TBM.
Z nowych połączeń (linii nr 15, 16, 17, 18 oraz przedłużeń linii nr 14) korzystać mają 2 mln pasażerów dziennie. Inwestycja, według planu, zostanie zrealizowana do 2030 r. Szacuje się, że jej wartość osiągnie ponad 3,5 mld EUR.
Za drążenie tego tunelu odpowiada konsorcjum JV Alliance (złożone z firm: Demathieu Bard/Implenia/NGE/Pizzarotti).
Przeczytaj także: TOP10: Najdłuższe systemy metra na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.