• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy autonomiczny podziemny transport towarowy zastąpi drogowy?

Opublikowano: 16-11-2021 Źródło: newcivilengineer.com, Mole Solutions

Droga A5036 pomiędzy Switch Island Interchange a Princess Way w Anglii jest główną trasą dla przejazdów podmiejskich, a jednocześnie najważniejszym wjazdem do portu w Liverpoolu. Wiecznie zatłoczona, przyczynia się do opóźnień dostaw, generuje problemy środowiskowe i z bezpieczeństwem. Plan rządowy zakłada budowę alternatywnego połączenia, kontrowersyjnego ze względu na zagrożenie dla lokalnego parku. Rozwiązaniem mógłby być podziemny transport kontenerów.


Fot. Mole Solutions Fot. Mole Solutions
  • Kontenery w tunelach mają być przewożone na platformach
  • Napęd magnetyczny zredukuje tarcie, sterowanie będzie automatyczne, przejazdy bez kierowców
  • Zasilanie odnawialną energią elektryczną wyeliminuje emisję zanieczyszczeń i CO2

Koszty inwestycji porównywalne z kosztami budowy dróg

Według oponentów, którzy od czterech lat walczą z planowaną inwestycją, nowa droga zniszczyłaby rozciągający się na 3,5 km Rimrose Valley Country Park w Merseyside. Jako lepsze rozwiązanie wskazują przeniesienie ciężkiego transportu pod ziemię. Nikt tego do tej pory nie robił, ale firma Mole Solutions z Cambridgeshire zaproponowała wykonanie podziemnego rurociągu, którym transportowane byłyby kontenery na specjalnych platformach. Do ich odbioru lub wysłania służyłby węzeł komunikacyjny w pobliżu sieci autostrad, a ciężarówki nie dojeżdżałyby do portu.


Według National Highways, brytyjskiego zarządcy dróg, koszty nowej trasy wyniosą od 163 do 335 mln funtów. Według projektodawców budowa infrastruktury podziemnej pochłonęłaby porównywalne kwoty. Przewaga technologii podziemnej to całkowicie elektryczne zasilanie systemu ze źródeł odnawialnych – bez zanieczyszczeń powietrza i emisji CO2.

Poprawa jakości dostaw i życia mieszkańców

Technologia brytyjskiej spółki powstała właśnie z powodu problemów transportu i obsługi portowych kontenerów, acz według Stuarta Prossera, dyrektora technicznego Mole Solutions, może być stosowana do wszelkich innych sposobów przewożenia towarów. Badania i testy wciąż trwają, planowane są pilotażowe instalacje w Niemczech, Chinach, Wietnamie i Wielkiej Brytanii. Dla tej ostatniej byłaby to szansa na złagodzenie skutków Brexitu, który doprowadził do problemów z dostawami.

Źródło: Mole Solutions Źródło: Mole Solutions

Konflikty na linii port–miasto są powszechne na całym świecie. Wierzymy, że znaleźliśmy rozwiązanie. Z radością przyjęlibyśmy możliwość współpracy z Peel Ports, Departamentem Transportu i Radą Sefton w celu opracowania i dostarczenia systemu na miarę XXI w. – komentuje Stuart Prosser.

Według organizacji Save Rimrose Valley zastosowanie nowej technologii nie tylko rozwiąże sprawę budowy nowej drogi, ale poprawi warunki życia osób mieszkających wzdłuż trasy A5036. Proponowane rozwiązanie uwzględniono w dokumencie Arup Port Access Report 2020 opracowanym przez Radę Sefton.

Tunele, kanały, rurociągi

Projekt Underground Logistics System (ULS) brytyjskiej spółki zakłada budowę kanałów, tuneli lub rurociągów w zależności od potrzeb, łańcucha dostaw i lokalnej charakterystyki geofizycznej. Plany zakładają wykorzystanie wszystkich sposobów budowy infrastruktury podziemnej, od metody otwartego wykopu, przez przeciskanie rur, drążenia tuneli o dużej średnicy z wykorzystaniem TBM (ang. Tunnel Boring Machine) oraz wiercenia z użyciem kombajnów chodnikowych.

Silniki indukcyjne, magnetyczna poduszka

Wewnątrz obiektów mają być układane tory o konstrukcji modułowej (w wersji „kliknij i jedź”), sterowane oprogramowaniem przełączenia kierunkowe, wbudowane moduły hamowania i napędu. Przewóz zapewnia kapsuły konfigurowane zgodnie z planowanym zastosowaniem: dla kontenerów, palet czy innego rodzaju skrzyń.

Przewidziano montaż na szynach liniowych silników indukcyjnych (LIM), osadzonych w odpowiednich odstępach na dnie kanału i tworzących prowadnicę SMART. Kluczową cechą układu napędowego jest zachowanie szczeliny powietrznej pomiędzy LIM a podstawą kapsuły. Osiąga się to poprzez zachowanie dokładnej geometrii pomiędzy kapsułą a torem przez cały czas – podobnie jak w przypadku kolei magnetycznych.

Automatyczne sterowanie

System sterowania ULS połączony z aktywnymi i pasywnymi czujnikami będzie ustawiać kapsuły na trasie, utrzymywać prędkość i kontrolować ruch. Ma być też połączony z systemami sterowania wyższego poziomu, jak aplikacja terminala NAVIS w porcie w Liverpoolu. Z kolei system intermodalny ULS zaplanowano jako rozwiązania przeznaczone do konkretnych zastosowań w łańcuchu dostaw. Jego szybkość działania decyduje o przepustowości, czyli efektywności transportu.

Do zastosowań miejskich zaproponowano jest zastosowanie robotyki i systemów przetaczania dla palet i innych pojemników na kółkach. Towary masowe korzystałyby z lejów samowyładowczych do załadunku i rozładunku.

Przeczytaj także: Firma Elona Muska wybuduje tunel w Las Vegas

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia