• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższe metro na świecie – ranking 2023

Opublikowano: 27-06-2023 Źródło: inzynieria.com

W Polsce metrem może pochwalić się jedynie Warszawa, a ciągle o takim rozwiązaniu myśli Kraków. Co prawda temat raz na kilka lat pojawia się także w kontekście kilku innych naszych miast, natomiast niewiele wskazuje, by taki system miał gdzieś jeszcze powstać. Odwrotnie sytuacja wygląda w Europie i na świecie, gdzie miasta już dawno temu zdecydowały się przenieść dużą część transportu publicznego pod ziemię.


Gdzie jest najdłuższe metro na świecie? Fot. ilustrac. Всеволод Чуванов/Adobe Stock Gdzie jest najdłuższe metro na świecie? Fot. ilustrac. Всеволод Чуванов/Adobe Stock

Jako pierwszy nad tym, w jaki sposób poradzić sobie z zatłoczonymi ulicami, zaczął zastanawiać się Londyn. Tam projekty metra powstały już w latach 30. XIX w., a od 1851 r. istniał komitet budowy. Pierwsze metro na świecie, właśnie w Londynie, otwarto w 1863 r.

Warto przy tym podkreślić, że w Polsce plany budowy metra w Warszawie powstały już w okresie międzywojennym. Większość dokumentacji zaginęła jednak podczas Powstania Warszawskiego. W 1950 r. rząd PRL zdecydował o budowie metra głębokiego, rozpoczęto nawet drążenie tunelu, ale roboty zostały wstrzymane ze względów finansowych. Prace projektowe nad dzisiejszym metrem w Warszawie trwały od połowy lat 70., a jego budowa rozpoczęła się w 1983 r. Pierwsze stacje oddano do użytku w 1995 r.

Przełom XX i XXI w. to w zakresie budowy metra zdecydowana dominacja Chin.

 

Najdłuższe metro na świecie – zobacz ranking 2023

 1. Seul (Korea Południowa) – 357,9 km

Metro w Seulu. Fot. fukez84/Adobe Stock Metro w Seulu. Fot. fukez84/Adobe Stock

Seoul Metropolitan Subway działa od 1974 r. Obsługuje większość obszaru metropolitalnego, w tym Incheon i miasta w prowincji Gyeonggi. Pasażerowie mogą liczyć na takie udogodnienia, jak bezprzewodowy internet we wszystkich pojazdach, drzwi z platformą na większości stacji oraz informacje o przyjeździe lub odjeździe pociągu, podane w czasie rzeczywistym.

Władze miasta planują, że w przyszłości każdy z 10 mln mieszkańców będzie w stanie dotrzeć ze swojego domu na stację metra w nie więcej w 10 min (obecnie odsetek takich osób wynosi około 70%).

 1. Nankin (Chiny) – 378 km

Metro w Nankinie. Fot. fanjianhua/Adobe Stock Metro w Nankinie. Fot. fanjianhua/Adobe Stock

To stosunkowo młode metro. Budowę pierwszej linii o długości 21,7 km rozpoczęto w 2000 r., a jej otwarcie nastąpiło w 2005 r. W kolejnych latach prowadzono rozbudowę systemu. W 2017 r. metro w Nankinie miało 260,5 km, a w tym jest to już prawie 120 km więcej. System nie przebiega tylko pod powierzchnią. W 2017 r. uruchomiono linię nr 4, która rzekę Jangcy przekracza biegnąc mostem Dashengguan (obiekt posiada sześć torów, z czego dwa zewnętrzne dla pociągów metra).

Nankin to dawna stolica Chin, obecnie najważniejsze miasto prowincji Jiangsu. Zamieszkiwane jest przez 9,3 mln osób.

 1. Nowy Jork (USA) – 380,2 km. New York City Subway– największa liczba stacji metra na świecie

Metro w Nowym Jorku. Fot. fotogravity/Adobe Stock Metro w Nowym Jorku. Fot. fotogravity/Adobe Stock

Pierwsza linia metra w Nowym Jorku powstała w 1904 r., a nazywała się Ninth Avenue Line. W 1932 r. zbudowano pierwszy szlak prowadzący przez miasto. Od 1968 r. obecnym systemem zarządza Metropolitan Transportation Authority. New York City Subway przebiega przez dzielnice Manhattan, Brooklyn, Queens i Bronx, posiada najwięcej stacji (472) oraz linii (27) na świecie. Z podziemnej kolei każdej doby korzysta około 6 mln pasażerów. Duża część torowiska poza Manhattanem biegnie nie w tunelach, a na nasypach lub w otwartych wykopach, a nawet w poziomie terenu.

Niejako przy okazji metro w Nowym Jorku pełni także rolę galerii sztuki. Na terenie stacji można obejrzeć ponad 300 dzieł. Jest jednym z niewielu na świecie podziemnych systemów transportowych, które są czynne całą dobę.

Poza New York City Subway, można korzystać także z dwóch innych systemów metra w mieście: Staten Island Railway oraz Port Authority Trans-Hudson.

 1. Londyn (Anglia) – 402 km. London Underground – najstarsze metro na świecie

Metro w Londynie. Fot. Sergii Figurnyi/Adobe Stock Metro w Londynie. Fot. Sergii Figurnyi/Adobe Stock

Najstarsze metro na świecie powstało w 1863 r. Ciekawostką jest fakt, że tylko 45% długości trasy znajduje się pod ziemią. W swojej historii było częstym celem ataków terrorystycznych. Największy zamach miał miejsce w 2005 r., gdy zginęło 56 osób, a ponad 700 zostało rannych. London Underground jest jedną z dwóch sieci metra w Londynie (druga to Docklands Light Railway).

 1. Moskwa (Rosja) – 408,1 km

Metro w Moskwie. Fot. arthit k./Adobe Stock Metro w Moskwie. Fot. arthit k./Adobe Stock

Metro w Moskwie działa od 1935 r. Bogato zdobione stacje są atrakcją turystyczną miasta, ponieważ przypominają podziemne pałace. 44 z nich wpisano na listę dziedzictwa narodowego Rosji. Podobno w ramach systemu, czego jednak nigdy oficjalnie nie potwierdzono, działa tzw. metro-2 – prawdopodobnie jedyna na świecie tajna kolej podziemna do użytku funkcjonariuszy publicznych.

 1. Shenzhen (Chiny) – 411 km

Metro w Shenzhen. Fot. Sing/Adobe Stock Metro w Shenzhen. Fot. Sing/Adobe Stock

Pierwsze dwie linie, o łącznej długości 21,8 km, oddano do użytku tuż przed końcem 2004 r. Warto podkreślić, że szlak nr 4 prowadzi do przejścia granicznego Futian Huanggang, z którego mostem dla pieszych nad rzeką Sham Chun można dotrzeć do końcowej stacji linii metra East Rail Line w Hongkongu.

Dla rozwoju metra w Shenzhen znaczenie miał sport. W 2011 r., zanim otwarto letnią uniwersjadę, pasażerowie zaczęli korzystać z przedłużenia linii nr 1 do lotniska Shenzhen.

Obecnie metro w Shenzhen posiada 10 linii. W 2004 r. powstało jako szósty system metra w Chinach.

 1. Chengdu (Chiny) – 521 km

Metro w Chengdu. Fot. jixiang/Adobe Stock Metro w Chengdu. Fot. jixiang/Adobe Stock

Pierwszą linię (18,5 km długości) otwarto w 2010 r. Sześć lat później oddano do użytku linię nr 3, której część stacji (i wnętrz pociągów) wyglądem nawiązuje do pandy. To podkreślenie faktu, że niedaleko miasta znajduje się rezerwat. Obecnie system składa się z 12 linii i jest stale rozbudowywany.

 1. Kanton (Chiny) – 531,1 km

Metro w Kantonie. Fot. Markus Mainka/Adobe Stock Metro w Kantonie. Fot. Markus Mainka/Adobe Stock

Pierwszą część metra zbudowano 1997 r. Potem sieć została rozbudowana w związku z przygotowaniami do igrzysk azjatyckich w 2010 r., których Kanton był gospodarzem. W 2016 r. z metra skorzystało ponad 2,5 mld pasażerów. Długość już teraz robi wrażenie, przy czym w kolejnych latach wzrosnąć ma do prawie 800 km.

Linia nr 8 jest trzecią pod względem długości linią metra na świecie, mając 52,4 km.

 1. Szanghaj (Chiny) – 676 km – z drugą co do długości linią metra na świecie

Metro w Szanghaju. Fot. chungking/Adobe Stock Metro w Szanghaju. Fot. chungking/Adobe Stock

Pierwszą część podziemnej kolei zbudowano w 1993 r. 12 lat później metro miało 123 km. Przełomem okazał się wybór Szanghaju na gospodarza Expo 2010. Władze miasta zdecydowały się na rozbudowę metra. W 2010 r. długość systemu wynosiła 420 km. W 2017 r. było to już 588 km. Finalnie metro w Szanghaju ma mieć 830 km.

Licząca 54,9 km linia nr 13 jest drugą co do długości linią metra na świecie.

Szanghaj zamieszkuje 28,5 mln osób. Miasto uważane jest za miejsce narodzenia nowoczesnych Chin. W połowie lat 80. XX w. przyznano mu wiodącą rolę w modernizacji kraju.

 1. Pekin (Chiny) – 690,5 km długości – najdłuższe metro na świecie

Metro w Pekinie. Fot. LR-PHOTO/Adobe Stock Metro w Pekinie. Fot. LR-PHOTO/Adobe Stock

Najdłuższe metro na świecie znajduje się w stolicy Chin. Pierwszy odcinek (23,6 km) wybudowano w 1965 r., tym samym tamtejsza podziemna kolej była pierwszym tego typu systemem w Chinach Ludowych. Przez kilka pierwszych lat wykorzystywało ją jedynie wojsko (szybki dojazd z obrzeży miasta do centrum). Dla cywilów system otwarto w 1971 r., przy czym początkowo mogli korzystać z niego tylko pracownicy instytucji państwowych. Motorem napędowym dla rozwoju metra w Pekinie było przyznanie miastu w 2001 r. organizacji igrzysk olimpijskich 2008. Otwierając imprezę, Pekin posiadał metro o długości 200 km.

Linia nr 10 jest najdłuższą linią metra na świecie, mając 57,1 km. Biegnie od północno-zachodnich przedmieść Changping do południowo-wschodniej części miasta. Przechodzi przez m.in. dzielnicę finansową, wioskę olimpijską oraz historyczną ulicę Qianmen (liczący 840 m deptak jest symbolem starego Pekinu; wzdłuż niego działają sklepy czy restauracje).

Stolica Chin ma 21,3 mln mieszkańców. To największy ośrodek polityczny, oświatowy i kulturalny tego kraju. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe i drogi.

Przeczytaj także: Warszawa zbuduje dwupoziomowe metro. Jest masterplan [MAPY]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!