• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trasa Łagiewnicka: Kraków otworzył nową drogę [MAPA]

Opublikowano: 22-08-2022 (Aktualizacja: 29-08-2022) Źródło: krakow.pl, inzynieria.com

W sobotę (27 sierpnia 2022 r.) otwarta dla kierowców została część drogowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. W poniedziałek na nową linię tramwajową wjechały tramwaje.


Trasa Łagiewnicka. Fot. 3obwodnica.krakow.pl Trasa Łagiewnicka. Fot. 3obwodnica.krakow.pl
  • Tunele zbudowano metodą ścian szczelinowych
  • Linia tramwajowa łączy Kurdwanów z Łagiewnikami i Borkiem
  • Trasa Łagiewnicka będzie mieć przedłużenia

Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga zbudowana na południu Krakowa. Na odcinkach o łącznej długości 2,5 km poprowadzona została tunelami: sześcioma drogowymi i jednym tramwajowym.


Dla kierowców nowa droga ma została udostępniona w sobotę. Realizacja tego fragmentu trzeciej obwodnicy spowoduje odciążenie skrzyżowań w Łagiewnikach oraz ronda Matecznego. Ma on za zadanie przeprowadzenie ruchu międzydzielnicowego z ominięciem centrum Krakowa, szczególnie Alej Trzech Wieszczów i powiązanie go węzłami z ruchem lokalnym tak, by minimalizować utrudnienia drogowe – powiedział przed otwarciem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Sama nowa linia tramwajowa ma 1,7 km (podwójnego toru), z czego na odcinku ponad 600 m tramwaje będą przejeżdżać w tunelu. Linia łączy Kurdwanów z Łagiewnikami i Borkiem.

Trasa Łagiewnicka – jak pojadą tramwaje? Źródło: UM Kraków Trasa Łagiewnicka – jak pojadą tramwaje? Źródło: UM Kraków

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstało też łącznie 5,3 km ciągów pieszych (o szerokości od 2 do 3,5 m), 3,2 km ścieżek rowerowych (od 2 do 3 m) oraz 3,1 km pieszo-rowerowych (od 2 do 3 m).

Tunele Trasy Łagiewnickiej

Wszystkie podziemne obiekty Trasy Łagiewnickiej w Krakowie powstały przy użyciu metody ścian szczelinowych. Około 200 m długości ma obiekt pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta. W rejonie Białych Mórz, między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, zbudowano sąsiadujące ze sobą tunele drogowy i tramwajowy (oba po ponad 600 m). Ponad 500 m ma obiekt od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową. 60 m to długość tunelu pod ul. Zakopiańską, a 22 m pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i ul. 8 Pułku Ułanów.

Ostatni tunel, pod ulicami Rostworowskiego, Kobierzyńską oraz Ruczaj, będzie długi na około 350 m, przy czym obecnie przygotowano konstrukcję, a ziemia zostanie wybrana, kiedy będą powstawać przedłużenia Trasy Łagiewnickiej.

Budowa tuneli w Krakowie

Przedłużeniem Trasy Łagiewnickiej mają być, także tunelowe, trasy Pychowicka i Zwierzyniecka. Dłuższa będzie Trasa Zwierzyniecka: z 4,6 km aż 2,4 km planuje się w tunelu pod doliną Rudawy i Wzgórzem św. Bronisławy (byłby to najdłuższy w Polsce tunel zbudowany w mieście). Z kolei przewidywana długość Trasy Pychowickiej to 2,1 km. W tym przypadku prawdopodobnie też powstanie tunel, choć pierwotnie myślano o 380-metrowym moście nad Wisłą.

Zobacz nasz serwis specjalny TRASA ŁAGIEWNICKA

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia