• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel średnicowy w Łodzi: może ruszać montaż maszyny TBM

Opublikowano: 06-02-2020 Źródło: inzynieria.com

Wielkimi krokami zbliża się moment rozpoczęcia drążenia tunelu średnicowego w Łodzi. Na miejscu są już wszystkie elementy pierwszej z maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Niedługo rozpocznie się jej montaż. Planowany podziemny obiekt nazywany jest łódzkim metrem, a także tunelem, który łączy Polskę.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Cały tunel średnicowy ma mieć 7,5 km długości, a będzie się składać z pięciu mniejszych obiektów. Jego trasa prowadzi od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. W komorze startowej przy ul. Odolanowskiej zainstalowana zostanie maszyna TBM, która będzie drążyć obiekt o długości 3 km (Łódź Polesie–Łódź Środmieście do stacji Łódź Fabryczna). Jej tarcza ma mieć około 13 m średnicy. Cztery kolejne obiekty, o łącznej długości 4,5 km, wydrąży inna mniejsza maszyna – z tarczą o średnicy 8,76 m.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

To właśnie ta druga maszyna, o wadze 650 ton i długości 95 m, jest już w Łodzi. Do transportu największego jej elementu, czyli łożyska napędowego głowicy o wadze 102 ton, wykorzystano specjalną 14-osiową naczepę. Przewóz wszystkich elementów TBB odbywał się głównie nocą. Mniejsze części, jak np. fragmenty kabiny operatora, urządzenie do rozładunku tubingów, elementy czoła tarczy, podajniki segmentowe, pompy do spoinowania zaprawy, system przenośników czy okablowanie, przewożono 15 standardowymi ciężarówkami o ładowności do 24 ton. Dostarczone już do Łodzi elementy zgromadzono na placu przy ul. Długosza.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Mniejsza z maszyn wystartuje z komory przy ul. Długosza, najpierw będzie pracować w kierunku komory rozgałęźnej w okolicy Al. Włókniarzy i ul. Kasprzaka, a dalej w kierunku ul. Stolarskiej. Pierwszy tunel (od ul. Długosza do ul. Stolarskiej) będzie mieć 0,9 km. Według szacunków TBM ma przemieszczać się z prędkością 10-15 m każdego dnia. Tego typu maszyny drążąc, jednocześnie instalują żelbetowe elementy obudowy tunelu - tubingi, tworzące pierścienie.

Pod koniec 2019 r. rozpoczęto zabezpieczenie wykopu pod komorę startową dla większej z maszyn (między ulicami Stolarską i Odolanowską).

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Budowa tunelu w Łodzi

Rozbudowa podziemnych odcinków kolei w Łodzi to kolejny etap większego projektu, w ramach którego trzy lata temu otwarto Dworzec Łódź Fabryczna. Dzięki tunelowi stanie się on obiektem przelotowym, przez ścisłe centrum będą jeździć pociągi regionalne i dalekobieżne. Rozpoczęcie drążenia zaplanowano na połowę tego roku, a wszystkie prace mają być zrealizowane do 2022 r.

Wartość inwestycji to 1,4 mld zł netto (1,2 mld zł netto wsparcia z UE). Przy stacji Łódź Fabryczna (początek tunelu) TBM będzie pracować na głębokości około 14 m, a w najniższym punkcie – około 25 m (okolice ul. Ogrodowej). Jak oszacowano, w trakcie drążenia wybranych zostanie około 1,2 mln m³, czyli blisko 2,5 mln ton ziemi. Producentem obu maszyn TBM jest niemieckia firma Herrenknecht AG ze Schwanau.

Waga elementów mniejszej maszyny TBM (w tonach)

102 – łożysko napędowe głowicy
70 – dolna część płaszcza obudowy
65 – centralna część głowicy skrawającej
35 – urządzenie do układania tubingów
30 – przenośnik ślimakowy

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!