Przygotowanie maszyn do rozpoczęcia drążenia powierzono specjalistom z Włoch. Aktualnie odbywa się konfiguracja systemów mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych. Jak poinformowano, związane z pandemią obostrzenia w Niemczech wpłynęły na dostawę ostatnich elementów wyposażenia. Z inicjatywy producenta maszyn, wykonawca uwzględnił wprowadzenie dodatkowych urządzeń do dużej TBM. Dzięki nim maszyna zyska większą szczelność tarczy i będzie większa stateczność gruntu. Prace muszą być wykonane przed rozpoczęciem wiercenia w gruncie.

Maszyny TBM drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę, która składa się z tzw. tubingów. Montaż pierwszych elementów obudowy tunelu średnicowego zaplanowano na ostatni tydzień lutego. Zgromadzono już pierwsze elementy.

Budowa tunelu średnicowego w Łodzi

Maszyna TBM o imieniu Katarzyna (z tarczą o średnicy około 13 m) wydrąży dwutorowy tunel o długości prawie 3 km. Z kolei Faustyna, z tarczą o średnicy 8,8 m, zbuduje cztery jednotorowe obiekty o łącznej długości około 4,5 km. Przy ul. Skarpowej powstaje komora demontażowa dla mniejszej TBM. Toczą się też roboty przy komorze rozgałęźnej między dwutorowym a jednotorowymi obiektami przy ul. Włókniarzy. Przy ulicach Stolarskiej i Odolanowskiej budowana jest komora dla Faustyny.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:

7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego

3 km – długość odcinka dwutorowego

4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych

13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM

2260 ton – waga większej maszyny

650 ton – waga mniejszej maszyny

10 m – szacowany dzienny postęp drążenia

25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI