Maszyna TBM Faustyna rozpoczęła drążenie drugiego jednotorowego tunelu kolejowego na podziemnej trasie między stacjami Łódź Fabryczna a Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. 15 czerwca ruszyła w kierunku przystanku Łódź Koziny i stacji Łódź Żabieniec.
Trasa średnicowa w Łodzi: drążenie kolejnego tunelu. Fot. PKP PLK
- Drugi tunel jednotorowy będzie liczyć około 1100 m
- Maszyna TBM ma 110 m długości i masę przekraczającą 1,3 tys. ton
- Po zakończeniu inwestycji stacja Łódź Fabryczna z końcowej stanie się przelotowa
Drugi z czterech tuneli jednotorowych już w budowie
TBM (ang. Tunnel Boring Machine) wystartowała z komory odgałęźnej przy ul. Stolarskiej w kierunku przystanku Łódź Koziny i stacji Łódź Żabieniec. Wydrąży drugi z czterech jednotorowych tuneli trasy średnicowej w Łodzi. Obiekt o długości około 1100 m i średnicy 8,5 m połączy dwutorowy podziemny szlak kolejowy ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.
Po zakończeniu budowy pierwszego tunelu od ul. Długosza pod Al. Włókniarzy do ul. Stolarskiej (940 m) dokonano przeglądu maszyny. Specjalistyczne dźwigi wydobyły na powierzchnię tarczę i pozostałe człony TBM. Wymieniono zużyte elementy, w tym części skrawające, przeprowadzono konserwację urządzeń. Wszystko obrócono o 180 st., umieszczono w komorze i połączono w całość. Po tej operacji rozpoczęła się budowa kolejnej nitki. Drążnica ma 110 m długości i waży ponad 1,3 tys. ton.
Prace obu maszyn
TBM Faustyna wykona jeszcze dwie podziemne trasy. Jedną o długości 760 m od komory przy ul. Żniwnej do komory odgałęźnej przy ul. Stolarskiej, a drugą od tego miejsca do celu przy al. Unii Lubelskiej (710 m).
Tymczasem TBM Katarzyna po dotarciu do przystanku Polesie przechodzi przegląd. Po jego zakończeniu przewierci się przez ścianę podziemnego obiektu. Maszyna ma tarczę o średnicy przekraczającej 13 m i drąży liczący 2,7 km tunel od ul. Stolarskiej do stacji Łódź Fabryczna.
Trwa budowa przystanków Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny.
Trudne warunki terenowe
Tempo prac zależy od napotkanych warunków geologicznych. Maszyny zmagają się z zawodnionymi gruntami, dużymi i twardymi głazami oraz piaskami. Podczas serwisowania wymienia się ich narzędzia skrawające oraz dyski tnące. Nad precyzyjnym przebiegiem tunelowania czuwają urządzenia monitorujące i kontrolujące. Personel w kabinie TBM nadzoruje drążenie, nieustannie jest prowadzony także monitoring terenu i drgań. Konstrukcja drążnic zapobiega osiadaniu terenu, osuwaniu się ziemi i drganiom. Na wykonywanych trasach ograniczona jest ingerencja i kolizje z miejską infrastrukturą (sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe, wodne itp.).
Największa inwestycja kolejowa w Łodzi
Budowa tunelu średnicowego to inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości przekraczającej 1,5 mld zł. Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), etap II, odcinek Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Po zakończeniu inwestycji Łódź Fabryczna ze stacji końcowej stanie się przelotową. Przez ścisłe centrum Łodzi będą jeździły pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód-zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ-południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Projekt jest niezwykle skomplikowany, wykonywany pod centrum miasta i w niełatwym terenie – informują PKP PLK.
Przeczytaj także: Najdłuższy na świecie zatapiany tunel i największe pogłębiarki
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.