Na budowie podwodnego tunelu w Świnoujściu aktualnie prowadzone są prace związane m.in. z wyjściami ewakuacyjnymi (powstają przy użyciu metody mrożenia gruntu).
Fot. GDDKiA
Rozpoczęto już przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjść awaryjnych. Pełniąca rolę inwestora zastępczego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że wydobytych zostanie około 200 m3 zmrożonego gruntu i wykonana będzie klatka schodowa. To skomplikowana technicznie operacja.
Źródło: GDDKiA
Na czym polega mrożenie gruntu?
Mrożenie gruntu rozpoczęto w połowie lutego br. Jest to niezbędne do wykonania prac poza obudową tunelu – galeria ewakuacyjna powstanie pod jezdnią. Zamrożenie gruntu ma zminimalizować ryzyko niestabilności wykopu i zalania wodami gruntowymi. Wykorzystano roztwór solanki, schładzany do nawet -35 st. Celsjusza. System działa w taki sposób, że roztwór, krążąc w zamkniętym układzie rur, przenosi ciepło z gruntu do instalacji, a później do atmosfery. Średnia temperatura zamrożonej bryły gruntu to -10 st. dla piasków i gliny oraz -8 st. dla kredy.
Fot. GDDKiA
Kiedy zaczynano te prace, informowano, że po zakończeniu mrożenia podtrzymanie niskiej temperatury już w trakcie przebijania przez obudowę tunelu (mrożenie pasywne) potrwa mniej około 100 dni.
Łączna długość tunelu w Świnoujściu i dróg dojazdowych wyniesie prawie 3,2 km, z czego pod cieśniną Świną maszyna TBM wydrążyła 1483,8 m. Zaawansowanie wszystkich robót przekroczyło 60%.
Zamawiającym jest Gmina Miasto Świnoujście, a generalnym wykonawcą konsorcjum firm Porr, Porr Bau GmbH, Gülermak.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.