• Roboty już raz zostały opóźnione – przez osuwisko
  • Po finale prace koniecznych będzie wiele odbiorów i testów
  • Tunel ma 2 km długości

Tunel budowany jest w ramach odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7, która na górskim fragmencie w Małopolsce nazywana jest zakopianką. Wykonawca swoje roszczenie tłumaczy wyjątkowo długą zimą i faktem, że duża część pracowników zachorowała na COVID-19. Serwis rmf24.pl poinformował, że nieoficjalnie chodzi nawet o kilka miesięcy.

Pierwsze informacje o zakażeniach wśród pracowników generalnego wykonawcy pojawiły się w październiku 2020 r. Wtedy mówiono o potrzebie izolacji ponad 30 osób, co spowodowało konieczność zmiany organizacji pracy. W styczniu br., przy okazji zorganizowanego dla mediów pierwszego przejazdu podziemnym obiektem, minister infrastruktury zapewnił jednak, że ani pandemia, ani mroźna pogoda nie zatrzymały budowy S7 z tunelem pod Małym Luboniem.


Sprawa jest obecnie analizowana przez krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Cały czas ważny termin zakończenia robót to luty 2022 r., przy czym trzeba pamiętać, że zanim auta wjadą do tunelu, konieczne będzie przeprowadzenie wielu odbiorów i testów.

Budowa tunelu w ciągu zakopianki

Już raz zanotowano poślizg w ramach tej inwestycji. Z opóźnieniem rozpoczęło się drążenie lewej nitki od strony południowej, ponieważ już w trakcie robót budowlanych wystąpiło osuwisko zbocza góry w Skomielnej Białej (w pobliżu wlotów). Portal trzeba było przeprojektować, a osuwisko zabezpieczyć. Początkowo, żeby je odbarczyć, wywieziono ze zbocza 21 tys. ton ziemi. To nie zmieniło jednak sytuacji, więc wzdłuż całego osuwiska wykonano palisadę z pali żelbetowych o średnicy 120 cm. Prace zakończono w czerwcu 2019 r., a pale stanowią jednocześnie zabezpieczenie osuwiska i konstrukcję budynku wentylatorni (wylot lewego tunelu).

Odcinek z tunelem będzie mieć 3 km długości. Drążenie rozpoczęto w marcu 2017 r. w Naprawie. W październiku 2019 r. przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Obie nawy będą mieć po 2058 m, przy czym wydrążono 1920 m prawej i 1922,5 m lewej; pozostałe części przewidziano w wykopie (finalnie do zasypania).

Na stronie kontraktu opublikowana jest informacja, że zaawansowanie rzeczowe na tym fragmencie S7 wynosi 62,5%.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA