• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka: służby już w tunelu, ale co z końcem budowy?

Opublikowano: 07-10-2021 Źródło: GDDKiA

W tunelu, budowanym pod Małym Luboniem w Małopolsce, odbyło się spotkanie przedstawicieli policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Celem było zapoznanie się z podziemnym obiektem, co jest kluczowe dla opracowania procedur bezpieczeństwa.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Tunel (2 km długości) budowany jest jako główny element długiego na 3 km odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki). Dwa lata temu, w październiku 2019 r., przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Cały czas obowiązujący termin zakończenia robót to luty 2022 r., przy czym wykonawca złożył wniosek o jego przedłużenie. Choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podjęła jeszcze decyzji, trzeba liczyć się z opóźnieniem na poziomie 2-3 miesięcy. Do tego należy pamiętać, że po zakończeniu prac konieczne będzie przeprowadzenia wielu odbiorów i testów, dlatego prawdopodobny termin oddania obiektu do ruchu to wakacje 2022 r.

Zakopianka: budowa tunelu w ciągu drogi S7

Konieczność wydłużenia terminu tłumaczona jest długą ostatnią zimą i faktem, że duża część pracowników zachorowała na COVID-19 (w październiku 2020 r. informowano o potrzebie izolacji ponad 30 osób). Poza tym, na wcześniejszym etapie, z opóźnieniem, z uwagi na osuwisko zbocza góry w Skomielnej Białej, rozpoczęło się drążenie lewej nitki.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Obecne zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi ponad 69%. W ostatnim czasie w tunelu prowadzono prace związanie m.in. z nakładaniem powłoki ognioochronnej (prawa nitka) czy zbrojeniem słupków podjezdniowych (lewa).

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.