W tunelu, budowanym pod Małym Luboniem w Małopolsce, odbyło się spotkanie przedstawicieli policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Celem było zapoznanie się z podziemnym obiektem, co jest kluczowe dla opracowania procedur bezpieczeństwa.
Fot. GDDKiA
Tunel (2 km długości) budowany jest jako główny element długiego na 3 km odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki). Dwa lata temu, w październiku 2019 r., przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Cały czas obowiązujący termin zakończenia robót to luty 2022 r., przy czym wykonawca złożył wniosek o jego przedłużenie. Choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podjęła jeszcze decyzji, trzeba liczyć się z opóźnieniem na poziomie 2-3 miesięcy. Do tego należy pamiętać, że po zakończeniu prac konieczne będzie przeprowadzenia wielu odbiorów i testów, dlatego prawdopodobny termin oddania obiektu do ruchu to wakacje 2022 r.
Zakopianka: budowa tunelu w ciągu drogi S7
Konieczność wydłużenia terminu tłumaczona jest długą ostatnią zimą i faktem, że duża część pracowników zachorowała na COVID-19 (w październiku 2020 r. informowano o potrzebie izolacji ponad 30 osób). Poza tym, na wcześniejszym etapie, z opóźnieniem, z uwagi na osuwisko zbocza góry w Skomielnej Białej, rozpoczęło się drążenie lewej nitki.
Fot. GDDKiA
Obecne zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi ponad 69%. W ostatnim czasie w tunelu prowadzono prace związanie m.in. z nakładaniem powłoki ognioochronnej (prawa nitka) czy zbrojeniem słupków podjezdniowych (lewa).
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.