Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nałożyła karę na wykonawcę tunelu pod Małym Luboniem w Małopolsce. Włoska firma Astaldi ma zapłacić 2,8 mln zł, poinformowała Gazeta Krakowska.
Fot. GDDKiA
- Tunel wydrążono przy wykorzystaniu metody ADECO RS
- Każda z rur obiektu w ciągu zakopianki będzie mieć 2,06 km
- Tym samym łączna długość to 4 km
Kara jest związana z nieterminowymi płatnościami dla podwykonawców. Analizowane są kolejne dokumenty i jeżeli będą w nich jakieś nieprawidłowości, to naliczane będą kolejne kary – powiedziała gazecie Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.
Cały czas nie wiadomo także, kiedy podziemny obiekt zostanie oddany do użytku. Ciągle, zgodnie z aneksem, obowiązujący termin to luty 2022 r. Pierwszy aneks podpisano po wystąpieniu konieczności przeprowadzenia dodatkowych robót na terenie osuwiskowym przed portalem południowym. Z opóźnieniem, z uwagi na osuwisko zbocza góry w Skomielnej Białej, rozpoczęło się drążenie lewej nitki. To dlatego, że portal trzeba było przeprojektować, a osuwisko zabezpieczyć. Najpierw wywieziono 21 tys. ton ziemi, a potem wykonano palisadę z pali żelbetowych o średnicy 120 cm, które stanowią zabezpieczenie osuwiska i konstrukcję wentylatorni (wylot lewego tunelu).
Obecnie GDDKiA rozważa kolejny wniosek wykonawcy, który tym razem chce przedłużyć prace o kolejne 2-3 miesiące. Swoje stanowisko tłumaczy długą ostatnią zimą i tym, że duża część pracowników zachorowała na COVID-19 (w październiku 2020 r. informowano o potrzebie izolacji ponad 30 osób).
Dlatego wydaje się, że kierowcy do tunelu wjadą nie wcześniej niż latem 2022 r. (od momentu końca prac należy też doliczyć czas potrzebny na testy i odbiory).
Budowa tunelu w ciągu S7-zakopianki
Dwunitkowy tunel pod Małym Luboniem powstaje jako główny element odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7, która na górskim fragmencie nazywana jest zakopianką. Cały fragment będzie mieć 3 km długości, z czego 2,06 km stanowi właśnie podziemny obiekt. Przy wykorzystaniu (po raz pierwszy w Polsce) metody ADECO RS wydrążono 1920 m prawej i 1922,5 m lewej nawy. Pozostałe części zaprojektowano w wykopie (finalnie do zasypania).
Fot. GDDKiA
Ostatnie dni budowy tunelu poświęcono m.in. na betonowanie płyty podjezdniowej, montaż oświetlenia czy układanie powłoki ognioochronnej.
Na stronie kontraktu widnieje, że zaawansowanie wszystkich robót wynosi 70,15%, a finansowe 74,94%.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.