Podpisano umowę na utrzymanie systemów bezpieczeństwa i urządzeń obsługi tunelu, który zbudowano w ciągu odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7.
Zakopianka: co z otwarciem tunelu? Fot. GDDKiA
- Kontrakt obowiązuje przez dwa lata
- Zakopianka: długość tunelu to 2 km
- Termin otwarcia przekładano trzy razy
W ramach kontraktu wykonawca będzie pełnić całodobową obsługę dyspozytorską w centrum zarządzania tunelem, a także zajmować się konserwacją, eksploatacją oraz serwisowaniem urządzeń i systemów obiektu pod Luboniem Małym.
Zakopianka, czyli tunel pełny różnych systemów:
-
zasilania elektroenergetycznego podstawowego i awaryjnego,
-
oświetlenia,
-
wentylacji,
-
pomiaru CO, NO i widoczności,
-
detekcji i sygnalizacji pożaru,
-
łączności alarmowej i technicznej,
-
łączności radiowej,
-
nagłośnienia,
-
sterowania i zarządzania,
-
wyposażenia komunikacyjnego,
-
monitoringu wizyjnego i detekcji,
-
kontroli dostępu,
-
zapobiegania gołoledzi.
Do zadania należy także utrzymanie znaków, sygnalizatorów, tablic zmiennej treści, wyposażenia komunikacyjnego w tunelu oraz mostowych urządzeń dylatacyjnych.
Fot. GDDKiA
Poza tym dla odpowiedniego funkcjonowania obiektu potrzebny będzie właściwy stan hydrantów, kanalizacji deszczowej oraz układu drenażowego, co także wpisano w umowę.
Próby nadawania komunikatów alarmowych wewnątrz #tunel pod górą #LubońMały pic.twitter.com/SygrsuQOxi
Kontrakt obowiązuje przez dwa lata, jego wartość to ponad 28 mln zł. Za pracę systemów tunelu w ciągu zakopianki odpowiadać będzie konsorcjum firm Voltar System i Wasko.
Zakopianka. Co z otwarciem tunelu?
Obiekt pod Luboniem Małym zbudowano jako główny element odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7. Fragment ma 3 km, z czego 2 km wynosi długość podziemnego dwunawowego tunelu. W październiku 2019 r. przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Gdyby budowa prowadzona była zgodnie z założonym harmonogramem, tunel już dawno byłby oddany do użytku. Niestety, termin przekładano aż trzy razy.
Fot. GDDKiA
Najpierw kłopotem było osuwisko w Skomielnej Białej, przez co musiano przeprojektować portal (opóźniło się drążenie lewej nitki od strony południowej). Potem pojawiła się pandemia koronowirusa i wynikające z niej problemy. Na tę chwilę tunel w ciągu S7-zakopianki otwarty ma zostać w tym roku, ale konkretnej daty nie ma. W każdym razie roboty w tunelu zostały zakończone, natomiast trwają jeszcze przed obiektem.
Zakopianka. Tunel to skomplikowane odbiory
Zanim tego typu obiekty oddawane są do ruchu, np. straż pożarna musi sprawdzić pracę systemów bezpieczeństwa (alarmowych, przeciwpożarowych, wentylacyjnych). Konieczne są też chociażby ćwiczenia przeciwpożarowe. O tym, jak skomplikowany może być to proces, przekonaliśmy się pod koniec minionego roku, kiedy otwierano tunel pod Ursynowem w Warszawie.
Do budowy tunelu w ciągu S7-zakopianki wykorzystano (po raz pierwszy w Polsce) metodę ADECO RS.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.