• Tunel pod Ursynowem ma 2,3 km długości
  • To obiekt dwunawowy
  • Przebiega m.in. pod I linią metra

Przypomnijmy, że w październiku tego roku druga kontrola systemów pożarowych zakończyła się oceną negatywną. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) tłumaczyła wtedy, że awarii uległ wentylator rezerwowy.

Z kolei w ostatnią środę „Gazeta Stołeczna” poinformowała, że zepsuty wentylator wysłano do naprawy w Portugalii. W rozmowie z gazetą Aleksandra Kralkowska, przedstawicielka firmy Astaldi, stwierdziła, że usterkę udało się już usunąć i urządzenie jest w drodze do Polski. Najpierw ponownie zostanie zamontowane w tunelu, potem odbędą się testy wewnętrzne, a dopiero po nich, co powinno nastąpić pod koniec tego albo na początku przyszłego tygodnia, zgłoszenie odbioru trafi do straży pożarnej.


Kralkowska wyjaśniła też, że, poza naprawą elementu wentylacji, wprowadzone też korekty w sterowaniu bramą przejazdu awaryjnego i oświetleniem przejść awaryjnych.

Po pozytywnym zakończeniu wszystkich testów i odbiorów złożony zostanie jeszcze wniosek o pozwolenie na użytkowanie tunelu – do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie. Ten etap obejmie m.in. sprawdzenie obszernej dokumentacji powykonawczej oraz przeprowadzenie kontroli w terenie. Dopiero ta decyzja pozwoli na otwarcie tunelu pod Ursynowem.

Już jakiś czas temu GDDKiA informowała, że kierowcy z obiektu zaczną korzystać jesienią tego roku. A ta kończy się 21 grudnia.

Budowa tunelu pod Ursynowem

Dwunitkowy podziemny obiekt ma ponad 2,3 km długości, jest głównym elementem długiego na 4,5 km odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2) między węzłami Puławska i Warszawa Wilanów. W obu nawach jezdnie mają po 14,5 m szerokości, po trzy pasy ruchu, pas awaryjny. Przy jezdniach są drogi ewakuacyjne o szerokości 1 m. Do budowy tunelu wykorzystano metodę podstropową. Obiekt przebiega m.in. pod I linią metra. Od sierpnia tego roku GDDKiA posiada pozwolenie na użytkowanie budynku centrum zarządzania tunelem pod Ursynowem.

Od grudnia 2020 r. kierowcy korzystają już z dwóch pozostałych fragmentów południowej obwodnicy. W tamtych przypadkach powstały m.in. most Południowy nad Wisłą oraz estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Pierwotnie wszystkie trzy fragmenty miały być gotowe w sierpniu 2020 r.

Przeczytaj także: Krok do budowy S7 z dwoma tunelami w Warszawie