Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy giełdowego Kopeksu złożyło jedyną ofertę w przetargu na wykonanie nowego, ponad 1000-metrowego szybu w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni "Zofiówka".

Przypomnijmy: 19 maja upłynął termin składania ofert na wykonanie rury szybowej oraz dwustronnego wlotu szybowego. 
Umowa musi zostać podpisana do 14 sierpnia. Na razie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie komentują sprawy.
Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał cztery lata na realizację. Prace dotyczą rozbudowy kopalni Zofiówka o nowe pole wydobywcze Bzie-Dębina 1 Zachód.

Szyb ma być gotowy najdalej na początku 2014 r. Równolegle budowane będą podziemne korytarze. Już teraz istnieją dwie tzw. upadowe, czyli pochyłe chodniki o długości ok. 600 m, wydrążone w stronę nowego złoża z poziomu 900 kopalni "Zofiówka", na podstawie koncesji dotyczącej rozpoznania złóż.

W nowym złożu jest ok. 600 mln ton tzw. zasobów bilansowych wysokiej jakości węgla koksowego, z czego ok. 190 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do udostępnienia i wybrania. Najpierw powstanie poziom wydobywczy 1110 m, docelowo także 1300 m. W sumie węgla wystarczy w złożu na ok. 70 lat.

KOPEX - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. należy do wąskiego grona wysoko wyspecjalizowanych firm działających w branży budownictwa podziemnego w kraju i zagranicą.