15 października, po pracach trwających od 1993 r., potężna maszyna tunelująca Sissi zakończyła drążenie ostatniego odcinka tunelu pod masywem Alp Szwajcarskich. Łącznie budowa tunelu trwać będzie 24 lata, a pociągi zaczną nim jeździć w 2017 r.
Fot. z archiwum AlpTransit Gotthard AG
Ten najdłuższy na świecie tunel ma 57 km, a dla ruchu zostanie oddany za 7 lat. Na jego budowę wydano ponad 10 mld USD. Dzięki tej inwestycji czas podróży z Mediolanu do Zurichu skróci się o połowę, do 2,5 godz. Obliczono, że po uruchomieniu tunelu dziennie będzie mogło przejeżdżać pod Alpami nawet 300 pociągów, osiągając prędkość 250 km/godz.
Celem budowy tak długiego tunelu była ochrona Alp i środowiska naturalnego. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć tranzyt przez najwyższe w Europie góry i chronić unikalną przyrodę. Tunel połączy dwie wioski, leżące w Szwajcarii po przeciwnych stronach przełęczy Świętego Gottharda. Dzięki temu projektowi znaczna część samochodów ciężarowych trafi na tory. W jego realizacji przez ostatnie 14 lat uczestniczyło 2,5 tys. ludzi.
Dotychczas najdłuższym na świecie tunelem był tunel Seikan w Japoni pomiędzy wyspami Honsiu i Hokkaido. Jego długosć wynosci 53,9 km. Zaraz potem znajduje się tunel pod kanałem La Manche o długości 50 km.
Więcej na temat projektu w artykule pt. "Najdłuższy na świecie tunel pod Alpami wydrążony"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.