9 września 2011 r. w Warszawie w hotelu Sofitel Victoria odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone metodom zmechanizowanym oraz metodom konwencjonalnym budowy tuneli. Zostało ono zorganizowane przez Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki i Metro Warszawskie sp. z o.o., a patronat nad wydarzeniem objęło International Tunnelling And Underground Space Association (ITA-AITES).

W wydarzeniu wzięło udział 140 osób, nie tylko z Polski, ale również z: Korei, Francji, Chin, Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Seminarium otworzył prezydent ITA/AITES In-Mo Lee, następnie wystąpili zaproszeni goście. Część wykładowa została podzielona na dwie sesje, w trakcie których uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać wielu interesujących referatów związanych z budową tuneli w różnych regionach świata. Wygłaszane były one w języku angielskim przez przedstawicieli ITA-AITES i tłumaczone symultanicznie.
Jako pierwszy wystąpił Piergiorgio Grasso z Włoch, który zaprezentował aspekty techniczne i ekonomiczne metod zmechanizowanych i metod konwencjonalnych. Następnie Rick Lovat z Kanady omówił rozwój technologii tarczy zrównoważonych ciśnień gruntowych: od początków aż do czasów dzisiejszych. Dymitr Petrow-Ganew oraz Karin Bäppler, przedstawiciele firmy Herrenknecht AG - uznanego na całym świecie producenta urządzeń TBM do drążenia tuneli - przedstawili technologię tarcz TBM dla tuneli wielkośrednicowych, a o wpływie budowy tunelu na warunki miejskie mówił Bai Yun z Chin.
Kolejny prelegent z Włoch, Daniele Peila, przybliżył słuchaczom temat wpływu składników chemicznych, stosowanych w drążeniu tuneli tarczami zmechanizowanymi typu EPB. Z dużym zainteresowaniem audytorium spotkał się również referat o kontroli ryzyka przy pracach związanych z wykonywaniem tuneli i budowli podziemnych. Było to wprowadzenie do wytycznych ITA odnośnie "Zarządzania ryzykiem występującym przy wykonywaniu tuneli". Autorami powyższego wystąpienia byli Søren Eskesen z Danii, Amanda Elioff ze Stanów Zjednoczonych oraz Martin Knights z Wielkiej Brytanii.
Choć seminarium trwało tylko jeden dzień, udało się w jego trakcie przedstawić szerokie spektrum zagadnień związanych z metodami zmechanizowanymi i konwencjonalnymi budowy tuneli. Wygłoszone referaty były bardzo interesujące, o czym świadczy pełna sala konferencyjna i ciekawa dyskusja, która wywiązała się po wykładach. Szczególny wkład w organizację wydarzenia włożyła prof. nzw. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska, która jako przewodnicząca PBP-PKG nadzorowała przygotowania. Organizatorom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych, równie udanych imprez.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.