W referacie szczegółowo zostaną przedstawione i omówione dokumenty grup roboczych, a także komitetów technicznych działających w ramach ITA, dotyczące monitorowania budowli podziemnych, ich oddziaływania na środowisko oraz drążenia tuneli metodami zmechanizowanymi.

Integralną częścią organizacji ITA-AITES, zrzeszającej naukowców, wykonawców oraz inwestorów, są tzw. grupy robocze (GR), do których należą przedstawiciele krajów członkowskich z całego świata. Praca w ramach GR oraz opracowane i publikowane przez ITA dokumenty stanowią forum do międzynarodowej wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu budownictwa podziemnego. W wielu krajach członkowskich ITA zalecenia, wytyczne i tzw. dobre praktyki są traktowane jak normy. Z racji tego, że w Polsce brak jest norm i wytycznych z zakresu budownictwa podziemnego, publikacje te są źródłem wielu cennych informacji. Autorka omówi działalność oraz publikacje tych grup roboczych, które mogą być przydatne dla polskiego inżyniera, projektanta czy wykonawcy.

Obecnie w ramach ITA-AITES pracuje 13 GR. Dla krajowego odbiorcy najbardziej interesujące są opracowania grup zajmujących się następującymi zagadnieniami: badania – strategia badań in situ, monitoring i kontrola robót podziemnych, zarządzanie ryzykiem (GR 2); utrzymanie i naprawa w aspekcie odporności ogniowej tuneli (GR 6); zmechanizowane metody wykonywania wyrobisk tunelowych (GR 14); budownictwo podziemne a środowisko (GR 15); podziemne rozwiązania problemów miejskich (GR 20).


Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.