Oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. okazała się najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu mającego połączyć wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu.
Jest wykonawca tunelu w Świnoujściu. Fot. NCS Production/Shutterstock
Jeżeli nie będzie odwołań i wszelkie kontrole przebiegną sprawnie, na początku przyszłego roku umowa będzie mogła zostać podpisana – mówi Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Obecnie do transportu między wyspami Uznam i Wolin służą przeprawy promowe. Budowa tunelu ma potrwać do końca 2021 r. Obiekt o długości 1,44 km zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Jego średnica wewnętrzna będzie mieć 12 m. W tunelu powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy - poniżej jezdni zaplanowano tunel ewakuacyjny.
Koszt budowy tunelu pod cieśniną Świną to ponad 912 mln zł. 85% śródków finansowych będzie pochodzić z kasy Unii Europejskiej, a pozostałą część zapewni miasto.
Firma Astaldi, w konsorcjum z przedsiębiorstwem Gülermak, budowała centralny odcinek II linii metra w Warszawie. Teraz, także z wykorzystaniem maszyn TBM, rozbudowuje północno-wschodni fragment metra. Zajmuje się też budową tunelu w ciągu tzw. Zakopianki - w tym przypadku wybrano metodę ADECO RS, pierwszy raz stosowaną w Polsce. Jest także wykonawcą tunelu na warszawskim Ursynowie, gdzie do budowy wykorzystywana jest metoda podstropowa w osłonie ścian szczelinowych.
Ghella może pochwalić się m.in. kontraktem na budowę w Norwegii tunelu kolejowego Follo Line Project (TBM).
WSZYSTKO O TUNELU W ŚWINOUJŚCIU PRZECZYTASZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.