23 grudnia 2017 r. trzecia z czterech maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie drugiej nitki tunelu w ramach pierwszego z dwóch drogowych połączeń tunelowych pod Kanałem Sueskim w Ismailii. Tunele w Port Said i Ismailii umożliwią połączenie Półwyspu Synaj z centralną częścią Egiptu. Po ich otwarciu przejazd z jednej na drugą stronę kanału zajmie zaledwie 10 minut. Obecnie kierowcy w długich kolejkach na prom spędzają nawet pięć dni.
Zakończenie drążenia tunelu pod Kanałem Sueskim. Fot. Herrenknecht AG
Dwa dwururowe tunele pod Kanałem Sueskim stworzą zupełnie nowe możliwości dla rozwoju gospodarki w regionie. Ich długość wyniesie 2 x 4,8 km i 2 x 2,8 km. Wszystkie cztery tuby tuneli są już na ukończeniu. Ich drążenie zajęło niewiele ponad 1,5 roku. Dwa tunele powstały na północ od miasta Ismailia i przebiegają pod starym oraz nowym Kanałem Sueskim. Dwa kolejne przetną tę sztuczną trasę wodną na południe od Port Said.
Maszyna TBM Mixshield S-960 o średnicy 13,02 m. Fot. Herrenknecht AG
Wykorzystane do drążenia cztery identyczne maszyny tunelowe, wyprodukowane przez niemiecką firmę Herrenknecht AG, to TBM Mixshield S-960 o średnicy 13,02 m. Zostały zamówione i sprowadzone na plac budowy przez zamawiającego, tj. egipski rząd. Drążenie odbywało się w gruntach niejednorodnych, glinie i warstwach utworzonych przez piasek na głębokości do 60 m i ciśnieniu sięgającym 6 bar. W sumie wydrążonych zostało około 15,3 km tuneli.
Założyciel firmy Herrenknecht AG, Dr.-Ing. E.h. Martin Herrenknecht i prezydent Egiptu, H.E. Abdel Fattah al-Sisi podczas uroczystości zakończenia drążenia tunelu pod Kanałem Sueskim. Fot. Herrenknecht AG
Przeczytaj także: Pod Odrą ma powstać tunel. Dłuższy niż w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.