Za przyjęciem poprawek głosowało 429 posłów, przeciwko – jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Nowe regulacje wprowadzą zmiany w realizacji inwestycji tunelowych na kolei. Chodzi przede wszystkim o procedurę budowy obiektu na prywatnych terenach. O ile do tej pory Skarb Państwa wykupywał prawa własności od właścicieli nieruchomości, pod którymi miał być przeprowadzony tunel kolejowy, o tyle teraz jedynie wypłaci im stosowne odszkodowanie z tytułu utrudnień związanych z samą budową, a później eksploatacją obiektu.

Na nowych przepisach mogą jednak stracić właściciele nieruchomości. Jak wyjaśniał nam adwokat Łukasz Wójtowicz, zamiast otrzymać pełną rekompensatę za swoją nieruchomość, która umożliwiłaby im zakup nowej, zostaną niejako zmuszeni do służebności. Problemem będzie też uzyskanie słusznego odszkodowania, bo proponowane rozwiązania w tym zakresie są zbyt lakoniczne i w związku z tym mogą przenosić na obywatela konieczność wykazania słusznego odszkodowania za tego typu służebność.


W obliczu decyzji o realizacji inwestycji w danej lokalizacji nie mają oni też prawa do odwołania.

Zgodnie z dotychczasowymi, jak i projektowanymi przepisami, inwestor (PKP PLK), po uzyskaniu decyzji o lokalizacji inwestycji, ma prawo wejść na prywatną nieruchomość nawet bez zgody jej właściciela. Prawo w tym zakresie stawia interes publiczny (budowa i utrzymanie infrastruktury) ponad prywatnym – wyjaśnia Krzysztof Bartuś, wieloletni biegły sądowy, rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości.

Przeczytaj także: Wkrótce w Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych