• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Polsce będzie łatwiej budować tunele kolejowe?

Opublikowano: 08-02-2018 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, www.inzynieria.com

Podjęte przez rząd decyzje ułatwiają realizację inwestycji tunelowych na liniach kolejowych – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W ten sposób odnosi się do przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz ustawy o transporcie kolejowym.


W Polsce będzie łatwiej budować tunele kolejowe? Fot. Konmesa/Shutterstock
W Polsce będzie łatwiej budować tunele kolejowe? Fot. Konmesa/Shutterstock

Do tej pory brak przepisów o tzw. własności warstwowej powodował, że budowa tunelu metodą wiertniczą powinna się odbywać po przeniesieniu własności nieruchomości znajdujących się nad tunelem na rzecz Skarbu Państwa i przekazaniu ich w użytkowanie wieczyste PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jednak takie rozwiązanie, jak przypomniało biuro prasowe resortu, w szczególności na terenie zurbanizowanym, byłoby nieracjonalne, głównie ze względu na koszty oraz przejęcie gruntów i infrastruktury mieszkaniowej praktycznie zbędnych PKP PLK, oraz ze względu na nieprzewidywalne problemy własnościowe.


Sytuacja wkrótce ma się zmienić, bo zgodnie z nowymi przepisami, budowa tuneli kolejowych (oraz prowadzenie prac utrzymaniowych) będzie mogła odbywać się bez konieczności wykupu gruntów, przez które będą one przebiegać. Zachowane zostaną prawa własności przez obecnych właścicieli gruntów. Zresztą, przewidziano prawo do odszkodowania za ograniczenie korzystania z nieruchomości po budowie tunelu. Przyjęte rozwiązanie ułatwi budowę i modernizację tuneli kolejowych oraz ich użytkowanie, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych – napisano.

Nowe przepisy będą obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W Polsce nastała moda na tunele

W najbliższych latach PKP PLK planują budowę ponad 25 km tuneli kolejowych. Najwięcej, bo aż 13, w Małopolsce. Największa inwestycja zostanie jednak zrealizowana w Łodzi, gdzie powstanie tunel średnicowy, który będzie najdłuższym liniowym tunelem kolejowym w Polsce.


Tunel średnicowy będzie budowany z wykorzystaniem trzech metod. Odkrywkowo powstanie około 4,2 km tuneli. Metoda górnicza posłuży do budowy około 0,3 km, a do drążenia około 3-kilometrowego odcinka wykorzystana zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Wykonawcą zostało konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Wszystko powinno być gotowe do końca 2021 r.

Z kolei małopolskie tunele powstaną w ramach budowy linii kolejowej pomiędzy Podłężem (powiat wielicki) a Piekiełkiem (powiat limanowski). Częścią tego projektu będzie modernizacja istniejącej trasy Chabówka–Nowy Sącz, w ciągu której wybudowane będą dwa tunele o łącznej długości 5,76 km.

Ponadto budowa tasy Podłęże–Piekiełko oznacza wydrążenie 11 tuneli na linii jedno- i dwutorowej. Ich łączna długość to blisko 12 km. Powstaną w miejscowościach: Góra Św. Jana, Kasina Wielka, Skrzydlna, Stróża, Suchoraba i Wilkowisko – tu też zbudowany zostanie najdłuższy, bo około 4-kilometrowy tunel (pozostałe będą miały po około 1 km długości).

Grafika: www.inzynieria.com Grafika: www.inzynieria.com

O tych tunelach i mniejszych, które powstaną w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim, oraz o tym, ile w ogóle jest tuneli kolejowych w Polsce, przeczytasz TUTAJ.

Zobacz także: Tak kiedyś drążono tunele [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!