Czym jest metoda pipe roofing?

Pipe roofing jest jedną z bezwykopowych metod wykorzystywanych przy budowie tuneli i przejść podziemnych. Polega na wykonaniu wstępnej obudowy tunelu z rur stalowych o średnicach od 400 do 1000 mm i grubości ścianki od 12 do 32 mm. Następnie rury te łączone są specjalnymi zamkami i mogą być wprowadzone do gruntu przez wbijanie bądź z wykorzystaniem metody mikrotunelowania. Wprowadzanie rur zaczyna się od góry, czyli najpierw wykonuje się strop, a następnie ściany i spąg.

Oczywiście, wciąż najchętniej wybieranymi metodami do budowy tuneli są: metoda tarczowa, metoda podstropowa i NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowa). Jednak, jeśli chodzi o budowę tuneli krótkich (do 100 m), to te metody są mało ekonomiczne. Tu lepsze mogą okazać się przeciski wielkogabarytowe czy właśnie pipe roofing – wskazał prelegent.

Pipe roofing w Polsce

Przez długi czas metoda znana była jedynie w Azji. Po raz pierwszy zastosowano ją w Japonii i przez kilka lat wykorzystywano ją głównie w budownictwie na tym kontynencie. W Polsce "debiutowała" w 2005 r. Metoda pipe roofing posłużyła do budowy tunelu drogowego pod linią kolejową we Włocławku. Drugim projektem tego typu w Polsce zrealizowanym z wykorzystaniem tej metody było z kolei przejście podziemne o długości 21 m w Rzeszowie pod al. Powstańców Warszawy (2011 r.).

Jak przekonywał dr inż. Kolonko, metoda z pewnością stanie się bardziej popularna, ponieważ ma niepowtarzalne zalety. To m.in. skrócenie czasu budowy, zminimalizowane osiadania terenu, a przede wszystkim możliwość zapewnienia funkcjonowania ciągów komunikacyjnych w poziomie naziomu także dla dużych obciążeń, np. w przypadku tuneli pod autostradami lub nasypami kolejowymi.

Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne – relacja