System kanalizacji deszczowej Indianapolis, stolicy amerykańskiego stanu Indiana, ma już ponad 100 lat. Z biegiem lat podłączano do niego również przewody kanalizacji sanitarnej, przez co ścieki zaczęły poważnie zanieczyszczać okoliczne cieki wodne. Citizens Energy, lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. branżą wod-kan, już kilka lat temu rozpoczęło realizację inwestycji obejmującej m.in. budowę 45 km tuneli kanalizacyjnych.

Pierwszym krokiem do poprawy tej sytuacji była budowa oczyszczalni ścieków. System zaczął funkcjonować prawidłowo, jednak, jak się szybko okazało, było to rozwiązanie niewystarczające: podczas obfitych opadów deszczu dochodziło do wycieków.
Postanowiono zatem zbudować nowy system tuneli kanalizacyjnych, około 61 m pod ziemią, który mógłby zbierać i retencjonować ponad 946 tys. m3 ścieków, po czym sukcesywnie przekazywać je do oczyszczalni Southport Advanced Wastewater Treatment Plant. Nową sieć nazwano DigIndy Tunnel System i zaplanowano, że na jej budowę wydanych zostanie do 2025 r. około 2 mld USD.
DigIndy Tunnel System ma być 45-kilometrową siecią tuneli kanalizacyjnych o średnicy około 5,5 m. Jest to tylko część zaproponowanego rozwiązania: oprócz tuneli budowana jest sieć kanalizacji ogólnospławnej, modernizowane też są dwie oczyszczalnie ścieków. Dzięki realizacji projektu wycieki mają zostać zredukowane o 97%.
Realizację inwestycji, tj. budowę sześciu tuneli kanalizacyjnych, powierzono konsorcjum Shea-Kiewit (S-K) JV.
Dwa tunele: Eagle Creek Tunnel – o długości 2,8 km – oraz Deep Rock Tunnel Connector – o długości ponad 12 km – zostały już ukończone.
Drążenie White River Tunnel (8,5 km) rozpoczęło się jesienią 2016 r. – zakończenie realizacji tej części projektu zaplanowano na 2021 r.
Kolejne tunele: Fall Creek Tunnel (6,2 km), Lower Pogues Run Tunnel (3 km) oraz Pleasant Run Tunnel (12 km) mają powstać do 2025 r.
Prawdopodobnie wszystkie zostaną wydrążone z wykorzystaniem maszyny Main Beam TBM firmy Robbins, która oryginalnie została wyprodukowana w 1980 r. i od tego czasu była wykorzystywana do realizacji zadań zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Na budowie Deep Rock Tunnel Connector ustanowiła kilka światowych rekordów w swojej klasie - w zakresie najdłuższego wydrążonego odcinka w ciągu jednego dnia (124,9 m), tygodnia (515,1 m) i miesiąca (1,754 m). Dobrze jest wykorzystywać sprawdzony sprzęt – podkreślił Stuart Lipofsky z S-K JV.
System już działa
Pierwsze odcinki nowej sieci, tj. Deep Rock Tunnel Connector oraz Eagle Creek Deep Tunnel oddano do eksploatacji pod koniec grudnia 2017 r. W połowie lutego br. zanotowano, że w ciągu tygodnia system zapobiegł wyciekowi ponad 200 tys. m3 ścieków do rzek White River i Eagle Creek (w ciągu pierwszych dwóch miesięcy było to niemal 300 tys. m3).
Tunele spełniły swoje zadanie, jesteśmy bardzo zadowoleni – powiedział Jeff Willman z Citizens Energy.
Rocznie system mógłby zapobiec przedostawaniu się do rzek nawet 3,75 mln m3 ścieków.
Jak wyjaśniał John Trypus z Citizens Energy, ścieki, które wypływały z gospodarstw domowych, zazwyczaj trafiały do oczyszczalni. O ile nie padało. Teraz, dzięki budowie nowych tuneli kanalizacyjnych, opady nie będą doprowadzały do wycieków.
Inwestor zapowiada, że dzięki rozbudowie oczyszczalni Southport Advanced Watewater Treatment Plant ścieki nie będą retencjonowane w tunelach dłużej niż trzy dni.
Przeczytaj także: Opłaciła się budowa tunelu kanalizacyjnego Anacostia

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.