Pierwszym krokiem do poprawy tej sytuacji była budowa oczyszczalni ścieków. System zaczął funkcjonować prawidłowo, jednak, jak się szybko okazało, było to rozwiązanie niewystarczające: podczas obfitych opadów deszczu dochodziło do wycieków.

Postanowiono zatem zbudować nowy system tuneli kanalizacyjnych, około 61 m pod ziemią, który mógłby zbierać i retencjonować ponad 946 tys. m3 ścieków, po czym sukcesywnie przekazywać je do oczyszczalni Southport Advanced Wastewater Treatment Plant. Nową sieć nazwano DigIndy Tunnel System i zaplanowano, że na jej budowę wydanych zostanie do 2025 r. około 2 mld USD.

DigIndy Tunnel System ma być 45-kilometrową siecią tuneli kanalizacyjnych o średnicy około 5,5 m. Jest to tylko część zaproponowanego rozwiązania: oprócz tuneli budowana jest sieć kanalizacji ogólnospławnej, modernizowane też są dwie oczyszczalnie ścieków. Dzięki realizacji projektu wycieki mają zostać zredukowane o 97%.

Realizację inwestycji, tj. budowę sześciu tuneli kanalizacyjnych, powierzono konsorcjum Shea-Kiewit (S-K) JV.

Dwa tunele: Eagle Creek Tunnel – o długości 2,8 km – oraz Deep Rock Tunnel Connector – o długości ponad 12 km – zostały już ukończone.

Drążenie White River Tunnel (8,5 km) rozpoczęło się jesienią 2016 r. – zakończenie realizacji tej części projektu zaplanowano na 2021 r.

Kolejne tunele: Fall Creek Tunnel (6,2 km), Lower Pogues Run Tunnel (3 km) oraz Pleasant Run Tunnel (12 km) mają powstać do 2025 r.

Prawdopodobnie wszystkie zostaną wydrążone z wykorzystaniem maszyny Main Beam TBM firmy Robbins, która oryginalnie została wyprodukowana w 1980 r. i od tego czasu była wykorzystywana do realizacji zadań zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Na budowie Deep Rock Tunnel Connector ustanowiła kilka światowych rekordów w swojej klasie - w zakresie najdłuższego wydrążonego odcinka w ciągu jednego dnia (124,9 m), tygodnia (515,1 m) i miesiąca (1,754 m). Dobrze jest wykorzystywać sprawdzony sprzęt – podkreślił Stuart Lipofsky z S-K JV.

System już działa

Pierwsze odcinki nowej sieci, tj. Deep Rock Tunnel Connector oraz Eagle Creek Deep Tunnel oddano do eksploatacji pod koniec grudnia 2017 r. W połowie lutego br. zanotowano, że w ciągu tygodnia system zapobiegł wyciekowi ponad 200 tys. m3 ścieków do rzek White River i Eagle Creek (w ciągu pierwszych dwóch miesięcy było to niemal 300 tys. m3).

Tunele spełniły swoje zadanie, jesteśmy bardzo zadowoleni ­– powiedział Jeff Willman z Citizens Energy.

Rocznie system mógłby zapobiec przedostawaniu się do rzek nawet 3,75 mln m3 ścieków.

Jak wyjaśniał John Trypus z Citizens Energy, ścieki, które wypływały z gospodarstw domowych, zazwyczaj trafiały do oczyszczalni. O ile nie padało. Teraz, dzięki budowie nowych tuneli kanalizacyjnych, opady nie będą doprowadzały do wycieków.

Inwestor zapowiada, że dzięki rozbudowie oczyszczalni Southport Advanced Watewater Treatment Plant ścieki nie będą retencjonowane w tunelach dłużej niż trzy dni.

Przeczytaj także: Opłaciła się budowa tunelu kanalizacyjnego Anacostia