• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejne odcinki II linii metra powstaną szybciej?

Na placu budowy padają rekordy


Opublikowano: 03-06-2018 Źródło: PAP

W Warszawie trwają prace nad rozbudową II linii metra. Na odcinku wschodnim północnym roboty skupiają się wokół wykończenia stacji i montażu torowiska, natomiast na odcinku zachodnim drążone są tunele metra. Jak informuje wykonawca tego drugiego fragmentu, firma Gülermak, bardzo prawdopodobne jest, że harmonogram tych prac ulegnie zmianie. Wstępnie szacowano, że tunele będą gotowe w listopadzie (tunel północny) i grudniu (południowy) 2018 r. Według najnowszych informacji, zakończenie drążenia pierwszego z nich może nastąpić już w sierpniu br.


Plac budowy II linii metra. Fot. Metro Warszawskie Plac budowy II linii metra. Fot. Metro Warszawskie

Przyczyną przyspieszenia prac jest większe niż zakładano tempo drążenia. Jak mówiła ostatnio prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, II linia metra budowana jest technologią XXI wieku. (…) Zupełnie inaczej budowano metro, gdy zaczęto prace przy pierwszej linii; wtedy wydrążenie jednego metra dziennie to było dużo (…). A dzisiaj rekord to prawie 30 metrów.

Na ten moment na placu budowy II linii metra pracują dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) – Krystyna i Maria. Pierwsza drążenie tunelu rozpoczęła w połowie lutego br. i pokonała już 1580 z 2541 m swojej trasy (aktualnie znajduje się na stacji Płocka, gdzie trwają prace serwisowe). TBM Maria ruszyła do pracy miesiąc później i dziś jest na około 1200. metrze, przed nią jeszcze 1334 m. Jak mówił nam kilka miesięcy temu Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gülermak, obie maszyny tunelujące miały drążyć w tempie 15–20 m dziennie, ale już wtedy spodziewano się, że tempo to będzie większe.

Na ten moment, jeżeli chodzi o prace tarcz, wyprzedzamy harmonogram. (…) Zakładaliśmy, że tarcze zakończą drążenie na przełomie listopada i grudnia, teraz już wiemy, że będzie to wczesna jesień. (…) Być może pierwszy z tuneli uda się skończyć nawet w sierpniu. Już za około miesiąc mieszkańcy będą mogli zaobserwować pierwsze kształty wejść do metra na powierzchni przy stacji Młynów – powiedział Sawicki Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Metro w Warszawie składa się z dwóch linii. Pierwsza ma 23,1 km długości i 21 stacji, a korzystać z niej mogą mieszkańcy i turyści chcący przemieścić się z Ursynowa na Bielany. Na co dzień trasę tę pokonuje około 500 tys. pasażerów. Druga linia jest cały czas w budowie; zgodnie z planem, kolejne jej odcinki będą oddawane etapami. W eksploatacji, od 2015 r., jest odcinek centralny II linii metra w Warszawie – ma on 6,1 km i łączy Dworzec Wileński z rondem Daszyńskiego. Korzysta z niego ponad 140 tys. osób każdego dnia. W przyszłym roku oddane do użytku mają być odcinki wschodni (3,2 km, trzy stacje) oraz zachodni (3,4 km, trzy stacje). Docelowo linia ta będzie miała również 23 km długości.

Źródło: Metro Warszawskie Źródło: Metro Warszawskie

Wszystkie bieżące informacje nt. budowy II linii metra znajdziesz w naszym temacie specjalnym tutaj.

Stolica Polski to jedyne miasto w kraju dysponujące systemem metra. Nad budową metra zastanawiają się jednak m.in. Kraków oraz Wrocław.

Przeczytaj także: Metro w Krakowie: przetarg na studium wykonalności

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!