Plany władz stolicy Małopolski są takie, że umowa na realizację tego zadania podpisana zostanie w połowie lipca br., a dokumentacja będzie gotowa pod koniec 2019 r. Całkowity koszt opracowania studium to 2 mln 370 tys. EUR, z czego kwota unijnego wsparcia to ponad 1 mln 370 tys. EUR.


Na podstawie studium wykonalności okaże się, gdzie i jakimi metodami najkorzystniej jest budować metro w Krakowie. Studium będzie zawierać m.in. analizę warunków geologicznych, układu torowego (plan i profil trasy; przekroje poprzeczne i podłużne) czy technologię wykonania tuneli i stacji. Przygotowane zostaną również szczegółowe analizy finansowe.

Gmina Miejska Kraków wniosek na studium wykonalności złożyła w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF), współfinansowanego przez Unię Europejską.


O powstaniu metra w Krakowie mówi się od dawna. Cztery lata temu odbyło się referendum, a 55% głosujących opowiedziało się „za” budową. Po przeprowadzeniu wielu analiz zdecydowano się na budowę jednej linii metra na kierunku wschód-zachód o długości około 15 km oraz rozwój systemu szybkiego tramwaju bez budowy nowego tunelu.

W Polsce metro istnieje tylko w Warszawie, gdzie rozbudowywane są kolejne odcinki II linii. Głośno o takiej inwestycji było także we Wrocławiu, gdzie także, trzy lata temu, odbyło się referendum, ale wzięło w nim udział jedynie 11% uprawnionych, z których i tak ponad połowa była na „nie”.

ZOBACZ PRZEBIEG LINII METRA W KRAKOWIE:

Zobacz także. TOP 10: najmniejsze miasta, w których istnieje metro