W przetargu na wybór inżyniera kontraktu za najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję konsorcjum firm Sweco Consulting sp. z o.o., Sweco GmbH oraz Lafrentz Polska sp. z o.o. Cena, którą podmiot zaproponował za pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją robót oraz zarządzanie kontraktem, wynosi 21 602 876,84 zł.

Jak przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, w toku postępowania przetargowego wpłynęły cztery oferty. Dwie zostały odrzucone – jedna z powodu braków w dokumentacji, druga, ponieważ wykonawca wprowadził w błąd zamawiającego. Informacje te miały istotny wpływ na dokonanie wyboru – dodał prezydent.

Wybór konsorcjum jest kolejnym, po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej, wskazaniem najkorzystniejszej oferty. Odwołania stały też przez wiele miesięcy na drodze wyłonienia wykonawcy tunelu. Władze Świnoujścia z procedurą tą zmagały się od listopada 2017 r., kiedy to po raz pierwszy do budowy obiektu wybrane zostało konsorcjum firm Astaldi i Ghella. Ostatecznie, po kilku odwołaniach i sporze sądowym, decyzja ta została powstrzymana.


Mimo to do podpisania umowy z Włochami nie doszło – Astaldi wycofało się z podpisania kontraktu, za powód podając upływ czasu pomiędzy złożeniem oferty a podpisaniem umowy (dwa lata). W tym czasie – argumentowano – w znacznym stopniu zmieniła się sytuacja na rynku budowlanym – podrożały materiały budowlane, brakuje pracowników, powiększył się też problem z waloryzacją kosztów robót.


Aktualnie na podpisanie umowy na budowę tunelu w Świnoujściu czeka konsorcjum firm Porr S.A. (lider), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol Szczecin S.A., które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę w przetargu.

Wszystkie bieżące informacje nt. budowy tunelu pod Świną znajdziesz w naszym temacie specjalnym.