Drążenie najdłuższego tureckiego tunelu wodnego zakończone zostało 18 grudnia 2018 r. Włączenie go do eksploatacji zaplanowano na marzec tego roku. W jaki sposób wydrążono ten kluczowy dla kraju tunel?
Wnętrze tunelu Gerede. Fot. Robbins
Gerede Water Transmission Tunel ma być lekarstwem na uciążliwe, powtarzające się susze w stolicy Turcji, Ankarze. Jego długość to łącznie 31,6 km: doprowadzać będzie wodę z rzeki Gerede do zapory Çamlıdere, gdzie woda jest oczyszczana i przesyłana wodociągami do odbiorców.
Został wydrążony za pomocą maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), o tarczy o średnicy 5,56 m. Zadanie to wykonało konsorcjum firm Kolin i Limak, które musiało pokonać wiele trudności związanych z warunkami geologicznymi oraz wielokrotnie występującym wysokim ciśnieniem wód gruntowych, dochodzącym do 26 barów. Szczególnie trudnym do zrealizowania elementem projektu było wydrążenie ostatniego, 9-kilometrowego odcinka. Maszyna TBM musiała przedrzeć się przez piaskowce, wapienie i tuf.
Plac budowy tunelu Gerede. Fot. Robbins
Eksperci uważają, że było to najtrudniejsze w historii drążenie w tym kraju. Miałem okazję już od lat 80. XX w. odwiedzać większość krajowych inwestycji, realizowanych z wykorzystaniem maszyn TBM. Projekt Gerede jest największym wyzwań spośród nich – ocenił dr Nuh Bilgin, prezes Tureckiego Towarzystwa Tunelowego.
Część ekipy drążącej tunel Gerede. Fot. Robbins
Na budowie tunelu użyto trzech maszyn TBM, ostatnią była Robbins Crossover XRE – poprzedni sprzęt nie poradził sobie z tak trudnymi warunkami geologicznymi, nagłymi dopływami wody i błota. Wyzwaniem było dla nas zaprojektować i wyprodukować taką maszynę TBM, która mogłaby ukończyć ten trudny odcinek – powiedział Yunus Aplagut. Najlepsze wyniki maszyny to 29,4 m wydrążone w jeden dzień, 134,6 m w tydzień oraz 484 m w miesiąc.
Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.