Holenderskie projekty tunelowe stanowią ogromne wyzwanie, ponieważ ponad połowa kraju znajduje się poniżej poziomu morza. Konieczne jest użycie odpowiedniej maszyny TBM, dlatego też do budowy tunelu Victory Boogie Woogie, integralnej części Rotterdamsebaan połączenia między węzłem Ypenburg (A4 / A13) a obwodnicą Hagi), wykorzystano sprzęt, który sprawdził się podczas realizacji innej tego typu inwestycji. Drążenie wykonano za pomocą maszyny TBM, której wcześniej użyto do budowy innego holenderskiego tunelu, Sluiskil.


Również tym razem, jak w przypadku tunelu Sluiskil, maszyna TBM musiała drążyć w trudnych dla niej warunkach, tj. przez warstwy piasku, mułu i zalepiającej tarczę gliny. Grunt okazał się jednak łaskawy dla wyremontowanej tarczy: choć zazwyczaj po wydrążeniu planowanego dystansu tarcza maszyny TBM niemal w niczym nie przypomina tej wersji, którą podziwiać można przed rozpoczęciem prac, w przypadku tego projektu po zakończeniu robót było widać nawet częściowo kolory, na które tarczę pomalowano.

Po oddaniu tunelu do eksploatacji oraz uruchomieniu w lipcu 2020 r. całego nowego połączenia drogowego poprawić ma się komfort komunikacji, a korki, w których obecnie stoją kierowcy, mają zniknąć.

Przeczytaj także: Tunel pod Tamizą: jeden z oferentów w przetargu wysunął się na prowadzenie