• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pierwsze tunelowe rondo pod Atlantykiem niemal gotowe

Wydrążono kluczowy odcinek tunelu Eysturoy


Opublikowano: 19-06-2019 Źródło: estunlar.fo

11,2 km długości, 10,5 m szerokości: 27 miesięcy trwała budowa kluczowego odcinka tunelu Eysturoy (Wyspy Owcze), w tym pierwszego podmorskiego ronda.


Pierwsze podmorskie rondo. Źródło: estunlar.fo Pierwsze podmorskie rondo. Źródło: estunlar.fo

Główny wykonawca, firma NCC Infrastructure, rozpoczął realizację projektu w styczniu 2017 r. Zadanie nie było proste: należało wydrążyć tunel na głębokości 187 m pod taflą wód Atlantyku, a także zbudować pierwsze, a póki co również jedyne, podmorskie rondo. Kontrakt na te prace opiewał na 1,4 mld koron norweskich, czyli około 128 mln funtów.


Niespotykana głębokość posadowienia, trudne warunki geologiczne i konieczność użycia aż 7500 ton zaprawy iniekcyjnej to największe wyzwania według kierownika projektu, Alfa Helge Tollefsena z NCC Infrastructure. Choć chwalił zespół za świetnie wykonaną robotę, ma świadomość, że nie mogą spocząć na laurach. Firma rozpoczęła bowiem budowę kolejnego tunelu, tym razem 10,5-kilometrowego obiektu pn. Sandøy, który będzie łączył Gamlarætt na wyspie Streymoy do Traðardalur na Sandøy.

Tak ma wyglądać tunel Eysturoy. Źródło: estunlar.fo

Tak ma wyglądać tunel Eysturoy. Źródło: estunlar.fo

Tunel Eysturoy skróci dystans podróży z Tórshavn do Runavík / Strendur z 55 km do 17 km, 64-minutowy przejazd zostanie skrócony do 16 min. Przejazd z Tórshavn do Klaksvíku zostanie skrócony z 68 min do 36 min. Celem realizacji zakończonej inwestycji jest skrócenie czasu podróży do stolicy, Tórshavn, jednak na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Obecnie prowadzone będą prace przygotowawcze do otwarcia tunelu: trwać mają około 18 miesięcy, a w ich trakcie tunel zostanie wyposażony we wszystkie potrzebne elementy. Włączenie go do eksploatacji zaplanowano na 1 stycznia 2021 r.

O tunelu Eysturoy 

W 2014 r. Parlament Wysp Owczych jednomyślnie zgodził się rozpocząć prace nad budową tuneli podmorskich między wyspami Streymoy i Eysturoy oraz między Streymoy i Sandoy.

Celem budowy tuneli Eysturoy i Sandoy jest zwiększenie mobilności, zarówno dla przeciętnej osoby na Wyspach Owczych czy firm, jak i administracji publicznej. Tunele skrócą codzienne trasy dla kilku tysięcy ludzi nawet o półtorej godziny, a tym samym wzmocnią możliwość podróżowania, konkurencję handlową i gospodarkę.


Pierwszy tunel połączy obie strony zatoki Skálafjørður; jego dwie nitki zostaną połączone w formie ronda. Odległość ronda od poszczególnych miejscowości będzie wynosić: 2,2 km do głównej drogi w Rókini (Saltnes),1,7 km do Sjógv (Strendur), 7,5 km do stolicy, Tórshavn. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, nachylenie w tunelu nie jest większe niż 5%, a najniższy punkt obiektu znajduje się 187 m poniżej powierzchni wody.

Budowa tej infrastruktury to największy tego typu projekt na Wyspach Owczych. Realizacja projektu zostanie zrefinansowana poprzez opłaty za przejazd. Doświadczenia płynące z eksploatacji tunelu Vágar i tunelu Norðoy pokazują, że ruch w tunelach jest większy niż pierwotnie oczekiwano, a rosnąca liczba samochodów zapewnia stabilne finansowanie dalszego użytkowania.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.