Krakowski Szybki Tramwaj, system oparty o współistnienie bezkolizyjnych torowisk, połączył zalety klasycznego tramwaju i systemu metra. To jednak tylko dwie linie o łącznej długości 32 km: ciągle za mało, by komunikacja była sprawna. Dlatego ciągle mówi się o potrzebie budowy metra w Krakowie, m.in. w pobliżu ul. Karmelickiej.
Metro w Krakowie: parking przy ul. Karmelickiej Fot. krakow.pl
Czy metro w Krakowie naprawdę jest potrzebne? Ostatnie kompleksowe badania ruchu wykonywaliśmy w 2013 r., jednak zmiany w Krakowie, jeżeli chodzi o rozwój budownictwa mieszkaniowego, biurowego czy liczbę osób korzystających z infrastruktury miejskiej, zachodzą dynamicznie. Obecnie nie przygotowujemy rozwoju systemu transportowego dla 760 tys. mieszkańców, a dla około 1 mln 200 tys. użytkowników codziennie korzystających z infrastruktury miejskiej w obrębie miasta – mówił w rozmowie z portalem inzynieria.com Tadeusz Trzmiel, były I zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury. Kraków rośnie zatem w zawrotnym tempie: nie tylko zwiększając liczbę mieszkańców, ale też studentów i pracowników firm, mieszkańców ościennych gmin – uczniów, studentów i osób pracujących, a także tych, których do grodu Kraka przyciągają wydarzenia kulturalne lub usługi czy atrakcje turystyczne.
Mieszkańców centrum Krakowa szczególnie denerwują problemy komunikacyjne: nieznikające zatory drogowe, częste remonty, z remontem torowiska w ul. Karmelickiej na czele. Czy możliwe jest, że za jakiś czas ich cierpliwość zostanie wystawiona na próbę przez prace budowlane związane z powstawaniem linii metra?
Dyskusję na ten temat podjąć można: cały czas opinię publiczną rozgrzewa bowiem temat działki przy ul. Karmelickiej, znajdująca się tuż przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (przy ul. Rajskiej). Obecnie funkcjonuje tam parking, ale mieszkańcy optują za utworzeniem w jego miejsce parku miejskiego. Realną alternatywą dla parku mógłby być hotel bądź... stacja metra.
Czy opłaca się budować metro w Krakowie?
Wśród korzyści, jakie może przynieść budowa kolei podziemnej, wymienić można niskie koszty eksploatacji dla mieszkańców – cena biletu ma być znacznie niższa niż koszt parkowania (zwłaszcza w centrum), krótki czas podróży (metro najskuteczniej omijać będzie wszelkie zatory) oraz wygodne przesiadanie się. Dla pasażerów istotne będą też punktualność, niezawodność i bezpieczeństwo. Miasto chce odpowiedzieć na te potrzeby, dlatego zdecydowało się na zlecenie studium wykonalności takiej inwestycji. Należy jednak przypomnieć, że studium wykonalności budowy metra w Krakowie ma być gotowe do końca 2019 r. I do tego czasu trzeba wstrzymać się z jakimikolwiek planami dotyczącymi budowy podziemnej komunikacji.
Samo metro też nie rozwiąże wszystkich problemów. Jak podkreślał Tadeusz Trzmiel, najpierw konieczne jest opanowanie ruchu napływającego do Krakowa: jeżeli codziennie przyjeżdża tu 240 tys. samochodów z zewnątrz, to ten ruch należy skanalizować bądź zaoferować systemy transportu publicznego, które będą konkurencyjne i atrakcyjne.
Zatem co powstanie na działce przy ul. Karmelickiej? Hotel, park, a może jednak tak potrzebny w centrum miasta parking? Czas pokaże: obietnica utworzenia parku „leżakuje” już dwa lata.
Więcej na temat metra w Krakowie przeczytasz TUTAJ.
Przeczytaj także: Chiny: 20 tys. km tuneli w budowie, kolejne 20 tys. km w projektach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.