• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel Zakopianka: jedna nitka prawie wydrążona

Opublikowano: 17-10-2019 Źródło: inzynieria.com

1 km mierzy najdłuższa estakada, jaką zaplanowano w ramach budowy górskich fragmentów tzw. Zakopianki (droga S7) w Małopolsce. Estakada jest elementem odcinka Skomielna Biała–Chabówka, który został już oddany do użytku. Całą budowę Zakopianki podzielono jednak na trzy fragmenty, a w ciągu innego powstaje niemniej imponujący obiekt – tunel pod masywem Mały Luboń.


Zakopianka: budowa tunelu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Zakopianka: budowa tunelu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Nowe odcinki Zakopianki będą mieć łącznie 17 km długości, a w jej ciągu powstanie łącznie 38 obiektów inżynieryjnych. Pozostałe dwa fragmenty, które obecnie są w budowie, prowadzą od miejscowości Lubień do Naprawy oraz z Naprawy do Skomielnej Białej.


W ramach tego drugiego drążony jest tunel pod masywem Mały Luboń, który będzie stanowić 12,3% całej nowej trasy (dwie nitki po 2,06 km).

Fot. GDDKiA o. Kraków Fot. GDDKiA o. Kraków

Drążenie z wykorzystaniem metody ADECO RS rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Cały czas badane są parametry drążenia, a kiedy postęp za pomocą koparek z zainstalowanymi młotami jest niewystarczający, użyte zostają np. materiały wybuchowe. Prace odbywają się w trybie ciągłym, 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu.


Do tej pory, w obu nitkach, wydrążono łącznie ponad 3 km (niemal 1,9 km – portal północny; niespełna 1,2 km – południowy) tunelu. Drążenie powinno zakończyć się jeszcze w tym roku, a kierowcy nowym podziemnym odcinkiem mają pojechać marcu w 2021 r.

Fot. GDDKiA o. Kraków Fot. GDDKiA o. Kraków

Jak oszacowano, w ramach budowy tego tunelu powstanie 500 tys. m3 urobku. To tak, jakby z terenu budowy wyjechało 60 tys. ciężarówek z ładunkiem 15 ton każda.

Wszystkiego o tej inwestycji dowiesz się z naszego serwisu specjalnego TUNEL ZAKOPIANKA.

Odcinek Zakopianki z tunelem buduje włoska firma Astaldi, która może pochwalić się m.in. rozbudową metra w Warszawie. Obecnie realizuje też odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy, w ramach którego pod Ursynowem powstanie ponad 2-kilometrowy tunel drogowy.

Fot. GDDKiA o. Kraków Fot. GDDKiA o. Kraków

W ogóle w ciągu najbliższych lat w Polsce powstanie kilka tuneli komunikacyjnych. Niedawno wojewoda zachodniopomorski wydał ZRID dla budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Cała przeprawa będzie składać się z trzech części, przy czym do budowy głównej, o długości 1,48 km, posłuży maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Tego typu maszyny wykorzystane zostaną też do budowy tunelu średnicowego w Łodzi. Tunele są budowane także np. w ramach Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Tego, kto w Polsce buduje tunele, dowiesz się TUTAJ.

Przeczytaj także: Trasa Łagiewnicka – Budimex zejdzie z placu budowy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia