• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowe tunele w Niemczech: 50 km linii kolejowych

Opublikowano: 27-12-2019 Źródło: Herrenknecht AG

W ciągu pięciu lat cztery innowacyjne maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), Suse, Sibylle, Wanda i Käthchen, wydrążyły łącznie niemal 50 km tuneli na potrzeby realizacji wielkiego niemieckiego projektu kolejowego, linii Stuttgart–Ulm


Budowa tunelu Albvorland. Fot. Herrenknecht Budowa tunelu Albvorland. Fot. Herrenknecht
  • Niemcy wydrążyli niemal 50 km tuneli, modernizując europejski korytarz transportowy
  • W projekcie wykorzystano cztery maszyny TBM
  • Pociągi będą jeździć z prędkością od 160 do 250 km/godz.

Niemcy nazywają swoją inwestycję „epokową”: to jeden z największych projektów infrastrukturalnych, jakie zrealizowano w tym kraju. Aby można było udrożnić szlak komunikacyjny pomiędzy Stuttgartem a Ulm konieczna była budowa trzech tuneli:

  • Filder – dwunitkowy tunel o długości 9,5 km. Drążyła go maszyna TBM Suse, z tarczą o średnicy 10,82 m. Obiekt ten umożliwiać będzie szybkie połączenie kolejowe pomiędzy stacją centralną w Stuttgarcie a lotniskiem. Jego drążenie podzielono na cztery sekcje, z uwagi na trudne warunki geologiczne;
  • Bossler – dwunitkowy tunel o długości niemal 8,8 km, drążony przez maszynę TBM Käthchen z tarczą o średnicy 11,34 m;
  • Albvorland – dwunitkowy tunel o długości 7,5 km, drążony jako ostatni, przez dwie maszyny TBM: Wandę i Sybille, z tarczami o średnicy 10,82 m. Każda z maszyn pokonała dystans 7,5 km, budując jedną z nitek.

Łącznie maszyny pokonały 48,506 km, poprzez głównie miękki grunt – wapień, glinę, piaskowce i in.

Zamawiającym były koleje niemieckie: Deutsche Bahn AG. Wśród wykonawców tuneli znalazły się takie podmioty, jak ARGE ATCOST21, ARGE ATA, Porr Bau GmbH Tunnelbau, G. Hinteregge&Söhne Baugesellschaft m.b.H., Östu-Stettin Hoch-und Tiefbau GmbH, Swietelsky Baugesellschaft m.b.H. oraz Implenia Construction GmbH.

Realizację drążenia podziemnych odcinków linii kolejowej Stuttgart–Ulm zakończyło przebicie się na powierzchnię maszyny TBM Wanda, które nastąpiło w październiku br.

Budowa tunelu Albvorland. Fot. Herrenknecht Budowa tunelu Albvorland. Fot. Herrenknecht

Linia ta jest częścią europejskiego korytarza transportowego, łączącego Paryż z Bratysławą.

Dzięki budowie stacji głównej jako stacji przelotowej i połączeniu z europejską siecią dużych prędkości czas podróży pociągiem (nie tylko na tej trasie, ale i w ramach połączeń regionalnych) zostanie znacznie skrócony.

Włączenie linii do eksploatacji nie nastąpi szybko, planowane jest dopiero na 2025 r.

Przeczytaj także: Rok 2019 – boom na inwestycje tunelowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia