• Norweski podmorski tunel Ryfylke liczy 14,4 km długości i łączy Hundvåg z Solbakk
  • Konstrukcja schodzi na głębokość 290 m
  • Ryfylke budowano w latach 2012–2019. Otwarto go 15 stycznia br.

Tunel został zaprojektowany i zbudowany na zamówienie norweskiej Krajowej Dyrekcji Dróg Publicznych (Statens Vegvesen). Budowa rozpoczęła się w 2012 r., a w październiku 2017 r. dokonano przebicia pierwszej nitki. Prace prowadzono w tempie 300 ton/godz., a urobek wydobywano na powierzchnię za pomocą przenośnika transportu ciągłego. Obie tuby tunelu mają przekrój w kształcie podkowy o wysokości 4,6 m i szerokości 8,5 m.

Na trasie podmorskiej przeprawy wybudowano kilka większych, jasno oświetlonych kawern, które mają na celu przerywać kierowcom monotonię długich przejazdów pod dnem morza.

 

Ryfylke Tunnel prowadzi z Solbakk do Hundvåg. Z tej miejscowości kolejny tunel, o długości 5,5 km dotrze do Stavanger. W Hundvåg trwa też budowa tunelu Eiganes o długości 3,7 km w ciągu przybrzeżnej autostrady. Te obiekty zostaną oddane do użytku jednocześnie w lutym 2020 r.

Kolejny projekt to podmorski tunel drogowy Rogfast ze Stavanger przechodzący pod fiordem Boknafjord. Konstrukcja będzie taka sama jak w przypadku projektu Ryfast, jednak jej długość wyniesie 26,7 km, a obiekt zejdzie na glębokość 392 m, jeśli ta realizacja dojdzie do skutku. Na razie przedsięwzięcie stanęło w martwym punkcie: anulowano przetarg ze względu na ceny ofertowe znacznie przewyższające zaplanowany budżet Statens Vegvesen. Trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

W tej chwili tunel Ryfast,o długości 14,4 km, jest najdłuższym na świecie podmorskim tunelem drogowym. Co prawda, podmorska część japońskiego tunelu Seitan wynosi 23,3 km, jednak jest to tunel kolejowy.

Osiągając największą głębokość 290 m, Ryfast wyprzedził na liście najgłębszych tuneli drogowych na świecie tunel Eiksund (7,77 km), który posadowiono na głębokości sięgającej 287 m.

Przeczytaj także: Nowy rekord w USA: największa tarcza TBM do drążenia w warunkach skalnych