Mająca liczyć 414 km długości górska trasa kolejowa przebiega od Wientianu, stolicy Laosu, przez północną część tego kraju do granicy z Chinami. Wydrążony ostatnio tunel powstał na obszarze, na którym występują podziemne rzeki i uskoki. Stromy górski teren nie ułatwia też transportu towarów. Drążnie rozpoczęto w 2016 r., w ostatnim czasie prace wznowiono po około dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W sumie na kolejowej linii Laos-Chiny wydrążono już około 50 z 76 planowanych tuneli o łącznej długości 198 km. Pierwszy duży tunel w ramach tej inwestycji, Boten o długości ponad 5 km, wydrążono w marcu 2019 r. Z kolei w grudniu 2017 r., w prowincji Wientian Laos, powstał Ban Somsanook nr 2 o długości 0,31 km: pierwszy tunel kolejowy w historii Laosu.

PRZECZYTAJ WYWIAD: Chińska rewolucja tunelowa


Trasa Laos–Chiny to element mającej liczyć 5,5 tys. km tzw. magistrali transazjatyckiej, łączącej chińską prowincję Junnan z Bangkokiem, Kuala Lumpur i Singapurem. W ramach tego projektu Laos, który nie posiada dostępu do morza, będzie pełnić rolę węzła lądowego. W tym kraju szlak powinien być gotowy w grudniu 2021 r. W listopadzie 2019 r. zaawansowanie robót oceniono na 78%. W ciągu trasy powstaną też mosty o łącznej długości 62 km. Pociągi na tej linii mają poruszać się z prędkością 160 km/godz.

Najdłuższym tunelem na świecie jest tunel bazowy Świętego Gotarda w Szwajcarii, o długości 57 km. To także obiekt kolejowy: przejazd nim zajmuje około 17 min. Dzięki niemu udało się skrócić podróż m.in. między Zurychem a Mediolanem o prawie 2 godz.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie