Na powstającej kolejowej trasie łączącej Laos z Chinami wydrążono tunel o długości 9 km. To trzecia co długości tego typu przeprawa na tej linii. Podziemne obiekty będą stanowić niemal połową szlaku.

Mająca liczyć 414 km długości górska trasa kolejowa przebiega od Wientianu, stolicy Laosu, przez północną część tego kraju do granicy z Chinami. Wydrążony ostatnio tunel powstał na obszarze, na którym występują podziemne rzeki i uskoki. Stromy górski teren nie ułatwia też transportu towarów. Drążnie rozpoczęto w 2016 r., w ostatnim czasie prace wznowiono po około dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W sumie na kolejowej linii Laos-Chiny wydrążono już około 50 z 76 planowanych tuneli o łącznej długości 198 km. Pierwszy duży tunel w ramach tej inwestycji, Boten o długości ponad 5 km, wydrążono w marcu 2019 r. Z kolei w grudniu 2017 r., w prowincji Wientian Laos, powstał Ban Somsanook nr 2 o długości 0,31 km: pierwszy tunel kolejowy w historii Laosu.
Trasa Laos–Chiny to element mającej liczyć 5,5 tys. km tzw. magistrali transazjatyckiej, łączącej chińską prowincję Junnan z Bangkokiem, Kuala Lumpur i Singapurem. W ramach tego projektu Laos, który nie posiada dostępu do morza, będzie pełnić rolę węzła lądowego. W tym kraju szlak powinien być gotowy w grudniu 2021 r. W listopadzie 2019 r. zaawansowanie robót oceniono na 78%. W ciągu trasy powstaną też mosty o łącznej długości 62 km. Pociągi na tej linii mają poruszać się z prędkością 160 km/godz.
Najdłuższym tunelem na świecie jest tunel bazowy Świętego Gotarda w Szwajcarii, o długości 57 km. To także obiekt kolejowy: przejazd nim zajmuje około 17 min. Dzięki niemu udało się skrócić podróż m.in. między Zurychem a Mediolanem o prawie 2 godz.
Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.