W Bayswater Portal, na australijskim lotnisku Forrestfield zakończono drążenie tuneli. Dokonała tego TBM (ang. Tunel Boring Machine) Sandy dwa miesiące po pracach bliźniaczej maszyny Grace, która ostatnie 800 m swojego odcinka pokonała w niecałe siedem tygodni.
Airport Central Station w Perth. Fot. Forrestfield-Airport Link
- Podczas budowy linii kolejowej do lotniska w Perth powstały dwa tunele kolejowe
- Każdy z nich liczy 8,5 długości
- Drążenie każdego z tuneli trwało po ponad 900 dni
W ramach podmiejskiego połączenia kolejowego powstały dwa tunele o długości 8,5 km każdy. Inwestycja warta 1,86 mld USD obejmuje też budowę trzech stacji kolejowych, w tym dwóch podziemnych, a także trzech szybów ewakuacyjnych, 12 przejść krzyżowych i dwóch struktur zamykających portale tunelowe i miejsca startu oraz zakończenia prac TBM.
600-tonowa Sandy drążyła tunel ponad 900 dni, często w trudnych warunkach geologicznych. W przypadku bliźniaczej Grace prace trwały 934 dni. W tunelach zbudowano już 50% płyty torowej, usunięto 35% rur podporowych TBM. W lipcu br. rozpocznie się układanie torów. TBM Grace, która pierwsza rozpoczęła drążenie, została już zdemontowana, wkrótce zostanie usuniętych 130 m ostatnich odcinków tej maszyny.
Rozpoczęto instalowanie infrastruktury linii kolejowych Midland i Forrestfield – słupów trakcyjnych i oznakowania. W najbliższych tygodniach będą prowadzone prace ziemne przed montażem torów. W kwietniu rozpoczęła się budowa nowego ronda przy Second Street i Boulder Avenue. Na lotniskowym dworcu zamontowano stalowe ramy dachu, wkrótce zostanie położone jego pokrycie. Dzięki temu prace wewnątrz będzie można prowadzić podczas pory deszczowej.
Ukończono budowę Skybridge łączącą lotnisko w Perth z siecią komunikacji miejskiej. 280-metrowa konstrukcja kosztowała 31 mln USD i prowadzi z lotniskowego dworca do terminalu 1. Kolejne prace to budowa schodów ruchomych w atrium stacji oraz łączących poziomy hali i peronu. Po ich montażu zostaną zainstalowane windy. Na te prace przewidziano osiem miesięcy.
Nową linią kolejową łączącą lotnisko z miastem, w tym dzielnicą biznesową , pociągi pojadą w połowie 2021 r. Przejazd zajmie 20 minut.
Prace projektowe w zakresie konstrukcji tuneli, stacji podziemnych, instalacji bezpieczeństwa i ratowniczych prowadziła włoska spółka Geodata.
Przeczytaj także: Tunel na Ursynowie: ile jeszcze trzeba wybrać ziemi?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.