Kolejne kraje decydują na luzowanie obostrzeń związanych z walką z pandemią COVID-19. Również brytyjski premier Boris Johnson przedstawił plan wyjścia z lockdownu. Branża tunelowa, dla której trudna bądź niemożliwa jest praca w warunkach kwarantanny, niepokoi się częścią zaplanowanych rozwiązań.
Fot. Adobe Stock
Tak naprawdę poważnym zagrożeniem dla realizacji projektów jest proponowana czternastodniowa kwarantanna dla wszystkich nowo przybyłych do Wielkiej Brytanii, Sekretarz transportu Grant Shapps twierdzi, że to konieczność; Kevin Browning z Global Tunnelling Experts (GTE) w Bristolu zgadza się z nim tylko częściowo.
Jak podkreśla w liście otwartym do rządu Browning, GTE przez cały czas trwania pandemii postępuje zgodnie z instrukcjami rządu, organizując prace przy budowie tunelu na potrzeby elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Somerset. Działania organizacji, mimo że spowolnione przez konieczność zachowania wszystkich obostrzeń, doprowadziły do tego, że tunel powstaje w tempie 20 m dziennie, co jest sporym sukcesem.
Problem pojawia się w momencie, kiedy uświadomimy sobie, co – a raczej kto – stoi za tymże sukcesem: kontyngent obywateli irlandzkich. Stanowią oni obecnie 15% siły roboczej firmy. Przyjeżdżają na brytyjski plac budowy, by pracować w cyklach siedmiodniowych (siedem dni pracy; 3–4 dni odpoczynku). Wykluczenie ich na dwa cykle znacząco upośledziłoby możliwości organizacji pracy, z kolei trudno też byłoby oczekiwać od nich pozostania w Wielkiej Brytanii na wiele tygodni, bez kontaktu z rodzinami.
Obecnie prowadzimy tunelowanie pod Kanałem Bristolskim i kluczowe jest to, by maszyna TBM nie pozostawała tam w bezruchu dłużej niż jest to absolutnie konieczne – wyjaśnia Browning. Jak podkreśla, irlandzcy pracownicy nie stanowią dla nikogo zagrożenia. Nasza ekipa pracuje w sterylnym środowisku, wykorzystując najlepszy obecnie na świecie sprzęt ochronny. Nocą pozostają w kampusie przeznaczonym wyłącznie dla nich, nie kontaktują się z nikim innym – twierdzi.
Nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii nie zostały jeszcze wprowadzone, wszystko pozostaje w sferze planów.
Nie tylko brytyjska inwestycja może ucierpieć: prace wstrzymano m.in. na budowie najdłuższego tunelu kolejowego na świecie, Brenner Base Tunnel, którego długość wyniesie 64 km.
Hinkley Point C to budowana od kilku lat elektrownia atomowa, w której zainstalowane mają być dwa reaktory EPR o łącznej planowanej mocy 3200 MW. Realizowany projekt zlokalizowany jest w Somerset.
Przeczytaj także: Koronawirus wstrzymuje budowę najdłuższego tunelu kolejowego na świecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.