• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Piwnicznej z tunelem? Są trzy możliwości [wideo]

Opublikowano: 12-06-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowuje się do budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie). Od 15 czerwca do 5 lipca br. odbywać się będą konsultacje społeczne. Rozpatrywane są trzy warianty przebiegu nowej drogi, w dwóch z nich przewidziano tunele. Obwodnica Piwnicznej powstać ma w ciągu drogi krajowej nr 87.


Piwniczna Zdrój. Fot. GDDKiA Piwniczna Zdrój. Fot. GDDKiA

Zgodnie z pierwszym wariantem, obwodnica powstanie po wschodniej stronie Piwnicznej. Rozpocznie się od ronda na istniejącej DK87. Następnie jej elementem będzie przeprawa mostowa nad linią kolejową oraz drogą w kierunku centrum. Dalej trasa została wyznaczona łukiem między linią kolejową i Popradem, następnie nad tą rzeką i kładką – i równolegle nad ul. Kościuszki. W dalszej kolejności przejazd pod górą Mały Kicarz ma umożliwić tunel.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

W przypadku wariantu drugiego, obwodnica także powstanie po wschodniej stronie miejscowości, ale wyznaczona jest nad rzeką i ul. Kościuszki, następnie po łuku i w rozkopie przechodzi nad Sanatorium Uzdrowiskowym „Limba”, gdzie włącza się do DK87. W obu tych wariantach po stronie południowej, poprzez nowy węzeł, włącza się do istniejącej DK87.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

W ramach trzeciego wariantu obwodnica przebiega po zachodniej stronie Piwnicznej, ale też zaczyna się na istniejącej DK87. W tym wypadku przewidziano obiekt mostowy nad doliną, potem tunel pod górą Węgielnik o długości 470 m (do wylotu po południowej stronie zbocza). Przedłużeniem tunelu miałaby być estakada nad ul. Daszyńskiego, linią kolejową i Popradem. W taki sposób zbudowana obwodnica do istniejącego układu drogowego zostałaby włączona poprzez rondo.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

W kwietniu 2022 r. gotowa ma być dokumentacja projektowa (wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach). Oprócz zapoznania się z materiałami opublikowanymi na stronie obwodnicapiwnicznej.pl, a także internetowego wypełnienia ankiet, w dniach 24 czerwca–1 lipca będzie można bezpośrednio spotkać się z projektantami (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Piwniczna-Zdrój leży nad Popradem. Najwyższe szczyty w obrębie miasta to: Eliaszówka 1024 m, Niemcowa 963 m, Granica 715 m, Kicarz 703 m. Przez miasto biegnie linia kolejowa (stacja Piwniczna i przystanek Piwniczna-Zdrój) oraz DK87, która łączy Nowy Sącz z byłym przejściem granicznym Piwniczna-Mníšek nad Popradom.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu. Kończą się newralgiczne prace

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.