W Austrii trwa realizacja projektu, obejmującego budowę 33-kilometrowego tunelu Koralm, przekraczającego m.in. łańcuch górski Koralpe. Zakończono już budowę ostatniego odcinka obiektu: każda z jego dwóch nitek wybudowana została inaczej: pierwsza, południowa, wykonana została przy użyciu metody górniczej, drugą, północną, wydrążono za pomocą maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Tunel stanowi część nowej linii kolejowej, która umożliwi przejazd między Graz a Klagenfurtem w ciągu zaledwie 45 minut. To kluczowy element projektu kolejowego korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk, którzy ma połączyć nadbałtyckie obszary gospodarcze z regionem Adriatyku.
Realizację projektu rozpoczęto ponad 12 lat temu. Budowa obiektów była jednak ogromnym wyzwaniem z uwagi na skomplikowane warunki geologiczne.
Spółka Porr, odpowiedzialna za budowę łącznie 21 km tunelu (dwóch nitek po ponad 10 km każda) nitkę południową tunelu wykonała w 2018 r. z wykorzystaniem konwencjonalnej metody drill&blast. Północną nitkę o długości dokładnie 10,47 km wydrążyła z wykorzystaniem maszyny TBM.
Przebicie tunelu Koralm. Fot. Österreichische Bundesbahnen (ÖBB)
Cała trasa ma być ukończona w sierpniu 2022 r., a pociągi, które wtedy pojawią się na torach, będą jeździć z prędkością do 250 km/godz.
Obecnie najdłuższym tunelem w Austrii jest połączenie tuneli Wienerwald i Lainzer. 11 km obiektu to tunel dwunawowy, pozostała część to jednonawowy tunel dwutorowy. Część jednonawowa została wybudowana z wykorzystaniem metody konwencjonalnej, natomiast dwunawowa z użyciem maszyny TBM.
Przeczytaj także: Najdłuższe tunele kolejowe w Europie

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.