• Łączna długość 75 tuneli wynosi 198 km
  • 167 mostów to kolejne 62 km
  • Linia kolejowa o długości 422 km zostanie oddana do użytku w grudniu 2021 r.

Gigantyczna inwestycja

Budowa linii kolejowej łączącej stolicę Laosu z Chinami to ogromne wyzwanie współczesnej inżynierii. Prace rozpoczęły się pod koniec 2016 r., a zakończą w grudniu 2021 r. Wydrążenie wszystkich tuneli to kamień milowy tej inwestycji, dalsze prace to układanie torów, montaż sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania i niezbędnej infrastruktury. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą kursować z prędkością do 160 km/godz. a towarowe – do 120 km/godz. Ostatni wybudowany tunel jest zlokalizowany w prowincji Luang Prabang, około 210 km na północ od stolicy Laosu.


Mosty i tunele w trudnych warunkach

Na 422-kilometrowej trasie na same tunele przypada 198 km, a na 167 mostów 62 km. Linia dwukrotnie przecina rzekę Mekong, dwa razy przebiega przez 60-kilometrowe górskie obszary lasów tropikalnych. Roboty były i są prowadzone w trudnych warunkach geologicznych i terenowych: występują tu liczne stromizny, rwące rzeki, rozkruszone formacje skalne, opady, lawiny błotne i zalewania.

Liczy się logistyka

Za realizację inwestycji odpowiada spółka joint venture Laos-China Railway Co. (LCRC), która będzie też operatorem powstającej linii. W trudnych warunkach liczyła się dobra organizacja dostaw sprzętu i materiałów, często w trudnodostępne obszary. Do końca września, poza zakończeniem budowy tuneli, wybudowano 148 km torów kolejowych i postawiono fundamenty pierwszej z 32 zaplanowanych na trasie stacji. Trwają też prace budowlane na stacji w Wientian, największej z zaprojektowanych.

Nie tylko tunele

Ciekawsze prace tunelowe to np. wydrążenie 9,3-kilometrowego obiektu Ban Nakok po dwóch latach robót w czterech strefach uskoków skalnych. Jeden z najdłuższych tuneli liczy 15,2 km, a powstał w chińskiej prowincji Junnan.

Inwestycja obejmuje także budowę 171 rozjazdów i instalację zaawansowanego systemu sterowania z 345 sterownikami sygnalizacji i 425 semaforami połączonych kablami o długości 562 km.

Miliardowe nakłady

Koszt przedsięwzięcia oszacowano na około 6 mld USD, czyli około 30% PKB Laosu. W tej kwocie 3,6 mld USD to pożyczka z Export-Import Bank of China, a 2,4 mld USD wyłożyła spółka LCRC, której 70% udziałów mają podmioty chińskie. 250 mln USD wniósł rząd Laosu z budżety państwa.

Linie jest jednym z flagowych projektów chińskiej inicjatywy Pasa i Drogi, czyli zelektryfikowanej linii o standardowym rozstawie torów z Chin do Tajlandii, Malezji i Singapuru.

Przeczytaj także: Arabia Saudyjska: wydrążono tunel wodny w skałach