1 stycznia 2021 r. rozpoczęła się budowa najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Fehmarnbelt Fixed Link. Obiekt o długości 18,2 km połączy Niemcy i Danię. Kierowcy pokonają tę drogę w 10 min a pociągi w 7 min. Zakończenie budowy zaplanowano na 2029 r.
Wizualizacja: Femern AS
- Pojedynczy segment tunelu będzie miał 217 m długości, 42 szerokości i 9 m wysokości
- Na miejsce zatopienia będzie transportowany przez cztery holowniki
- Specjalne pontony zanurzeniowe pozwolą na precyzyjne posadowienie modułu pod dnem morskim
Krótsze podróże samochodowe i kolejowe
W tunelu zostanie poprowadzona czteropasmowa autostrada i dwa zelektryfikowane tory kolejowe. Aktualnie podróż pociągiem z Hamburga do Kopenhagi zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu inwestycji te czasy skrócą się o 2 godz. Prace budowlane prowadzi konsorcjum Femern Link Contractors złożone z holenderskich firm budowlanych Boskalis i Van Oord.
25 lat projektowania
Planowanie i prace projektowe zajęły 25 lat. To tysiące stron analiz i raportów. W styczniu jeden z największych projektów budowlanych w Danii wreszcie wszedł w etap realizacji.
Seryjna produkcja modułów
Moduły do budowy obiektu będą produkowane seryjnie w fabryce w Rødby. Powstanie 89 elementów żelbetowych i portalu tunelu na Lolland. Będą miały po 217 m długości, 42 szerokości i 9 m wysokości. Masa jednej sekcji to 73 tys. ton. 79 z nich to elementy standardowe, a 10 – specjalne. Te ostatnie będą wyposażone w „piwnicę” dla maszyn i urządzeń, która ma ułatwić roboty budowlane, a później konserwację tunelu.
Porty robocze
Wiosną 2020 r. wykonawca rozpoczął budowę portu roboczego w Rødby, z którego będą transportowane materiały budowlane i holowane gotowe segmenty tunelu do cieśniny Bełt Fehmarn. W tym roku ruszy budowa drugiego portu roboczego w Puttgarden w Niemczech. Zostanie też wykopana niecka służąca do montażu elementów tunelu układanych pod dnem morskim.
Źródło: Femern AS
Dostawa na miejsce przeznaczenia
Moduły będą holowane na miejsce przeznaczenia i bezpiecznie zatapiane w wykopie i chronione przed kotwicami statków i kolizjami. Do transportu i zatopieni posłużą specjalne pontony zanurzeniowe umożliwiające utrzymanie na wodzie ważących 73 tys. ton elementów, a następnie jego ułożenie. Każdy segment będzie z obu stron zabezpieczony wodoszczelnymi stalowymi grodziami, tak by wnętrze pozostało suche. Konstrukcje przypominają pusty w środku kadłub statku wypełniony powietrzem.
Precyzyjne zatapianie
Po wyprodukowaniu moduły będą wpychane do specjalnie zaprojektowanej niecki w pobliżu fabryki. Stąd wyruszą w podróż do cieśniny Bełt Fehmarn holowane przez cztery holowniki. Na miejscu będą umieszczane w wykopanym rowie na dnie morskim. Precyzję ułożenia i kontrolę zanurzania zapewnią urządzenie zamontowane na mostku nawigacyjnym pontonów (liny, wciągarki, zaawansowane instrumenty pomiarowe).
Źródło: Femern AS
Prace z obu stron
Pierwsze elementy po obu stronach tunelu zostaną domontowane do portalu łączącego wybrzeże z morzem. Prace będą prowadzone z obu stron, tak by segmenty ostatecznie złączyć na środku cieśniny. Całość konstrukcji pokryją warstwy żwiru, piasku i kamienia. Wierzchnia warstwa kamienia znajdzie się mniej więcej na poziomie naturalnego dna morskiego.
Wizualizacja: Femern AS
Koncepcja z 1991 r.
Pierwsze koncepcje budowy Fehmarn Belt omawiano w duńskim parlamencie już w marcu 1991 r. W 2015 r. uchwalono specustawę zatwierdzającą projekt. Rok później zawarto warunkowe umowy na roboty budowlane z międzynarodowymi wykonawcami z Danii, Niemiec, Francji i Holandii. Te kontrakty obejmują około 75% budowy.
36 lat spłat
Koszt tunelu oszacowano na 7,1 mld EUR, ale prawdopodobnie przekroczy on 8 mld EUR. Dofinansowanie zapewnią środki unijne – przedsięwzięcie należy do priorytetowych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Operatorem obiektu będzie strona duńska. Inne środki finansowe zapewnią wpływy od użytkowników (tak jak w przypadku Great Belt Fixed Link i mostu Øresund). Okres spłaty wynosi 36 lat i poza tunelem obejmuje modernizację linii kolejowej między Ringsted i Rødby.
Przeczytaj także: Elon Musk buduje pod Las Vegas tunel dla autonomicznych pojazdów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.