19 stycznia w Krakowie przebito ostatni tunel (z siedmiu planowanych) w ramach budowanej Trasy Łagiewnickiej. To obiekt w rejonie ul. Turonia.
Fot. Trasa Łagiewnicka
- Ponad 60% Trasy Łagiewnickiej zostanie poprowadzone w tunelach
- Zaplanowano sześć drogowych i jeden tramwajowy
- Kierowcy przejadą gotową drogą i tunelami pod koniec 2021 r.
Ważne przedsięwzięcie
Trasa Łagiewnicka należy do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie. Jej długość wynosi około 3,5 km, z czego ponad 2 km poprowadzono tunelami. Ma być gotowa pod koniec 2021 r. Przebicie ostatniego tunelu to duży krok w realizacji inwestycji. Stopniowo będzie przywracany ruch na drogach.
Fot. Trasa Łagiewnicka
Przede wszystkim tunele
Około 60%. budowanej przez nas trasy będzie biegło w tunelach. Łącznie powstanie sześć tuneli drogowych i jeden tramwajowy. Dzięki temu zminimalizujemy oddziaływanie ruchu ulicznego i tramwajowego na otoczenie. Już realizacja tego fragmentu trzeciej obwodnicy spowoduje odciążenie skrzyżowań w Łagiewnikach oraz ronda Matecznego. Planowana kontynuacja budowy trzeciej obwodnicy spowoduje odciążenie zachodniej części centrum Krakowa – mówi Krzysztof Migdał, inżynier kontraktu z Trasy Łagiewnickiej SA.
Fot. Trasa Łagiewnicka
Tunele na budowie Trasy Łagiewnickiej:
- pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta – około 200 m,
- dwa w rejonie Białych Mórz, między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II – tunel drogowy i biegnący obok niego tunel tramwajowy będą miały po ponad 600 m każdy,
- pod ul. Zakopiańską – około 60 m,
- od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów – ponad 500 m,
- pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i ul. 8 Pułku Ułanów – około 22 m,
- pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj – około 350 m.
Fot. Trasa Łagiewnicka
W przypadku tego ostatniego ziemia z jego wnętrza zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej planowanej na lata 2024–2027. Aktualnie trwa opracowywanie koncepcji programowej dla tej inwestycji.
Fot. Trasa Łagiewnicka
Droga do zakończenia inwestycji
Poziom zaawansowania prac na Trasie Łagiewnickiej przekracza 80%. Pod koniec roku kierowcy będą mogli przejechać gotową drogą i tunelami. Nowe linie autobusowe i tramwajowe zostaną uruchomione na początku 2022 r. Zakończenie większości prac ziemnych nastąpi wiosną 2021 r., co ograniczy zanieczyszczanie okolicznych jezdni i chodników.
Fot. Trasa Łagiewnicka
Przywracanie pierwotnego ruchu
Zamknięcie procesu realizacji inwestycji planowane jest na koniec bieżącego roku, ale zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami w miarę możliwości, w miarę postępu robót będziemy starali się jak najszybciej przywracać mieszkańcom układy drogowe, które będą udostępnione dla kierujących i pieszych – podkreśla Krzysztof Migdał.
Fot. Trasa Łagiewnicka
Źródło: Trasa Łagiewnicka
Już 1 lutego zmieni się organizacja ruchu w rejonie ulic Witosa, Turowicza i Herberta. W ciągu dwóch ostatnich kierowcy będą jeździć dwoma pasami jezdni, bez konieczności zmiany pasa ruchu. Dodatkowo zostanie przywrócony pierwotny ruch na ul. Witosa. Wróci tu także komunikacja miejska.
Przeczytaj także: Elon Musk buduje pod Las Vegas tunel dla autonomicznych pojazdów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.