Rada miejska Las Vegas jednogłośnie podjęła decyzję o wydanie specjalnego zezwolenia na budowę, użytkowanie i rozszerzenie systemu transportu podziemnego tunelu Vegas Loop. Do niemal gotowego odcinka o długości 1,3 km dołączy pętla tunelowa pod miastem. Pasażerów będą przewozić autonomiczne modele Tesli. W przyszłości ma powstać trasa prowadząca do lotniska.
Wizualizacja: Boring Co.
- Pętla w okolicach centrum kongresowego w Las Vegas będzie liczyć 7,4 km
- Na razie wybudowano odcinek o długości 1,3 km, nieczynny z powodu pandemii
- Cały projekt ma połączyć miasto kasyn z Los Angeles, a tunelem autonomiczne Tesle pomkną 250 km/godz.
Podziemna pętla w Las Vegas
Pozwolenie dotyczy podziemnej pętli o długości 7,4 km, w której przejazdy będą się odbywały w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Trasa będzie wiodła na północ pod Las Vegas Boulevard do korytarza w centrum kurortu, a następnie na południe do Main Street,. Według Steva Davisa, prezesa firmy Boring Co., przedsięwzięcie nie będzie korzystać ze środków publicznych. Ponieważ trasę zaprojektowano pod terenami turystycznymi, inwestorami są sama firma oraz właściciele nieruchomości, którzy liczą na korzyści płynące z realizacji tej inwestycji. Nie podano szacowanych kosztów projektu, poinformowano jedynie, że będą zależeć od tempa planowanych prac.
Termin i koszty nieznane
Nie wiadomo też kiedy rozpocznie się budowa. Na razie przedsięwzięcie ubiega się o decyzję środowiskową oraz wszelkie niezbędne pozwolenia i licencje. Steve Davis wyraził jedynie nadzieję, że start nastąpi wkrótce. Pierwszy etap realizacji projektu tunelu Vegas Underground Loop jest już niemal ukończony. To dwa tunele o długości 1,3 km pod centrum kongresowym Las Vegas Convention Center. Wciąż pozostają zamknięte ze względu na trwającą pandemię COVID-19. Z tego też powodu zamknięte jest samo centrum. Pierwsza część przedsięwzięcia kosztowała 52 mln USD.
4400 pasażerów na godzinę
Tunel Vegas Underground Loop pod centrum kongresowym będzie miał około 4,25 m szerokości i zostanie wydrążony 12,2 m poniżej poziomu gruntu. Będzie nim mogło podróżować 4400 pasażerów na godzinę. Transport zapewnią autonomiczne samochody marki Tesla. Istniejący odcinek podziemnej trasy zostanie przedłużony i obsłuży znajdujące się w sąsiedztwie Las Vegas Convention Center hotele Encore i Resorts World.
Tunnel Rave pic.twitter.com/d3JKOIAsy7
— The Boring Company (@boringcompany) December 4, 2020
Hyperloop rodzi się w bólach
Na razie to skromne rezultaty rewolucyjnego pomysłu, który miał zrewolucjonizować światową komunikację. Podziemne i naziemne trasy hyperloop prowadzone ze specjalnymi kapsułami pasażerskimi miałyby umożliwiać podróże z prędkością nawet 1200 km/godz. dzięki „zasysającemu” je podciśnieniu w tunelach czy naziemnych rurach. To prędkości większe od osiąganych przez samoloty pasażerskie: przejazd między Warszawą i Krakowem zająłby około 18 min. Właśnie ta koncepcja doprowadziła do powstania spółki Boring Co.
W kilku miejscach na świecie trwają test modeli takich konstrukcji, ale do praktyki droga jeszcze daleka. Na razie amerykańska firma prowadzi testy rozwiązań loop (pojazdy autonomiczne) i hyperloop w istniejącym tunelu w Hawthorne w Kalifornii.
Plan trasy z centrum Las Vegas do lotniska. Źródło: Boring Co.
Pod ziemią do Los Angeles
Dalsze plany inwestycji w Las Vegas są znacznie ambitniejsze. W założeniach ma powstać podziemna droga łączące centrum miasta z lotniskiem, dzięki której przejazdy trwałyby około 7 minut. W wiecznie zakorkowanym mieście podróże między portem lotniczym McCarran a śródmieściem zajmuje aktualnie nawet godzinę. Planowane rozszerzenie ma także ułatwić dotarcie do kasyn, a w dalszej kolejności prowadzić do Los Angeles.
250 km/godz.
Przejazdy odbywałyby się standardowymi modelami Tesli S, 3 i X oraz modyfikowanym modelem 3 chassis dla 16 pasażerów (miejsca siedzące i stojące). Prędkość ma wynosić 250 km/godz. Elon Musk myśli biznesowo – Las Vegas co roku (pomijając okres pandemii) odwiedzają tłumy turystów, a wielu klientów kasyn przyjeżdża z Los Angeles.
Tunele mają być tanie
Dodatkowo kontrowersyjny wizjoner liczy na dokonanie przełomy w samej budowie tuneli – przyspieszenia ich budowy i znaczącego obniżenia kosztów. The Boring Company podkreśla, że współcześnie koszt budowy 1 km tunelu wynosi od 60 do nawet 600 mln USD i chce go zredukować 10-krotnie dochodząc do poziomu około 6 mln USD/km. Jednocześnie planuje osiągnąć prędkość budowy do 1,6 km dziennie (1 mili). Czas pokaże na ile te plany będą realne. Przykład hyperloop pokazuje, że łatwo nie będzie.
Przeczytaj także: Hongkong: autostrada z innowacyjnym podmorskim tunelem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.